PARTNER PORTALU
  • BGK

Jawor z bezpłatną komunikacją miejską. Miasto podjęło historyczną decyzję

  • AW    19 grudnia 2017 - 13:51
Jawor z bezpłatną komunikacją miejską. Miasto podjęło historyczną decyzję
Na miejskie ulice wyjadą dwa autobusy marki MAN (fot. mat.pras.)

- Tworzymy w mieście zręby pierwszej w historii komunikacji miejskiej. Jawor się rozwija i chcemy, aby był przyjazny dla ludzi – mówi burmistrz Jawora Emilian Bera.
• Od 20 grudnia Jawor będzie miał bezpłatną komunikację publiczną.

• Na miejskie ulice wyjadą dwa autobusy marki MAN.

• Operatorem transportu publicznego w gminie będzie miejska spółka „Inwestycje”. To ona zakupiła tabor i zatrudniła dwóch kierowców.

Przed realizacją pomysłu z darmową komunikacją w mieście analizowano różne rozwiązania, liczono koszty, kompletowano dokumenty. Do tej pory w Jaworze transportu publicznego nie było.

- Zaczynaliśmy praktycznie od zera, wiedząc, że komunikacja jest w naszym mieście potrzebna i długo oczekiwana – podkreśla burmistrz Jawora Emilian Bera.

Geograficznie miasto jest mocno rozciągnięte. Najdalej usytuowany jego punkt oddalony jest o 8 km od centrum. Dodatkowo w ostatnim czasie w Jaworze powstała specjalna strefa ekonomiczna, napływają pierwsi pracownicy i nowi mieszkańcy. W mieście zauważa się wzmożony ruch samochodowy, ulice są zakorkowane, w centrum brakuje miejsc parkingowych.

Argumenty za darmowymi przejazdami w Jaworze

Argumentem za komunikacja autobusową było też ułatwienie dla różnych grup mieszkańców: seniorów, którzy chcą dostać się do przychodni zdrowia czy na zakupy, dzieci i młodzieży dojeżdżających do szkół czy pracowników jaworskich zakładów pracy. Dodatkową korzyścią ma być ograniczenie ruchu kołowego w centrum, co ma wpłynąć na jakość powietrza.

- Co więcej jestem przekonany, że w znacznym stopniu ułatwi to naszym mieszkańcom dostęp do edukacji, kultury, sportu i rekreacji. – wyjaśnia włodarz miasta.

Jakie autobusy i jakie trasy?

Planuje się, że na jaworskie drogi wyjadą dwa 10,5 metrowe MAN-y przystosowane do przewozu w sumie 60 pasażerów. Na początek uruchomiona zostanie linia nr 1, która skomunikuje dwie skrajne części miasta: od Starego Jawora, przez centrum, do wylotu w kierunku Bolkowa. Kursy zostały zaplanowane od godzin porannych, do późnych godzin popołudniowych. Jak podkreśla burmistrz w przyszłości samorząd planuje rozwijać tabor o kolejne bezpłatne połączenia i zwiększać liczbę przejazdów.

- Planując trasę linią nr 1 staraliśmy się tak ją zaplanować, aby nie przekroczyć ustawowego limitu. Jako debiutanci możemy w sumie pokonać jedynie 50 tys. km rocznie, co nas nieco ograniczało. Kierowaliśmy się założeniem, aby autobusy kursowały do strategicznych miejsc w gminie. Przystanki znajdują się w pobliżu szkół, więc dzieci i młodzież szybko i bezpiecznie mogą pokonać drogę. Dzięki przystankowi w bezpośrednim sąsiedztwie dworca PKP można bez problemów dostać się na pociąg. Autobusy kursują także do centrum miasta, co pozwala na zostawienie samochodu w domu i spokojne zrobienie zakupów bez obawy o wolne miejsca parkingowe. – wyjaśnia Waldemar Brykalski, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Jaworze.

Operatorem transportu publicznego w gminie będzie miejska spółka „Inwestycje”. To ona zakupiła tabor i zatrudniła dwóch kierowców. Przetarg na dostawę autobusów wygrała firma MAN, która w minionym tygodniu dostarczyła dwa odnowione pojazdy.

Pomysł burmistrza na wprowadzenie darmowej komunikacji miejskiej poparła zdecydowana większość radnych. Przewiduje się, że bezpłatna komunikacja będzie kosztować rocznie nieco ponad 400 tys. zł.

Do bezpłatnej komunikacji miejskiej przekonują się kolejne samorządy

W Tomaszowie mazowieckim od 1 stycznia 2018 r. mieszkańcy miasta i gminy będą mogli korzystać z darmowych przejazdów i nowego taboru, w tym z 25 hybrydowych autobusów. Z bezpłatnej komunikacji miejskiej można korzystać już m.in. w Lubinie, Polkowicach, Kościerzynie, Środzie Wlkp., Żorach, Wadowicach, Bełchatowie, Strykowie i Głownie.

Wiele miast wprowadziło darmowe przejazdy dla uczniów. Tak jest np. W Warszawie, w Częstochowie czy w Krakowie. Stolica Małopolski wprowadza też bezpłatną komunikacje gdy znacznie przekroczone są normy zanieczyszczenia powietrza.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.