PARTNER PORTALU
  • BGK

Jaworzno chwali się kanalizacją

  • GK    9 stycznia 2013 - 10:27
Jaworzno chwali się kanalizacją

Jaworzno może już pochwalić się 51,5 kilometrami nowoczesnej kanalizacji. Tyle sieci udało się ułożyć w minionym roku.
Kilometry nowych rur, dziesiątki budowlańców i ciężkiego sprzętu. Dziesiątki tysięcy ton przesypanej ziemi oraz ponad 2000 chętnych do podłączenia się do nowopowstającej sieci kanalizacyjnej. Tak w skrócie wyglądała realizacja największej inwestycji kanalizacyjnej o wartości 206 mln zł w 2012 roku.

Miniony, 2012 rok był dla nas bardzo owocny. Powstało 51,5 km unijnej kanalizacji, co daje łącznie 58,9 km kanalizacji wybudowanej od początku realizacji projektu, a to stanowi 68% z docelowych 86 km, które wybudujemy do 2014 roku. Jest to ogromne przedsięwzięcie, będące wyzwaniem nie tylko dla wykonawców robót, ale również dla mieszkańców, a także dla naszej spółki.

Jaworzno może już pochwalić się 51,5 kilometrami nowoczesnej kanalizacji. Tyle sieci udało się ułożyć w minionym roku. W dzielnicy Pieczyska powstało 6,1 km, w Ciężkowicach 30,9 km, a w Górze Piasku i Długoszynie 14,5 km kanalizacji. Docelowo w mieście ma powstać 86 km nowej sieci. Z nowej sieci jako pierwsi, będą mogli skorzystać mieszkańcy Pieczysk. Ich podłączanie może być już możliwe po pierwszym kwartale 2013 roku.

Jak wiadomo do roku 2015 blisko 13 tys. mieszkańców zyska możliwość dogodnego podłączenia się do sieci sanitarnej, a dzięki dotacji, podłączenie to może zostać zrealizowane przy niewielkich nakładach finansowych.

W styczniu 2012 prezydent miasta uruchomił specjalny system dotacji, dzięki któremu mieszkańcy mogą starać się o zwrot poniesionych kosztów budowy przyłącza kanalizacyjnego w wysokości 50%, jednak nie więcej niż 2 000 zł. Dotację od Prezydenta można przeznaczyć na zakup materiałów, budowę przyłącza, pomiary geodezyjne, dokumentację powykonawczą a także na odbiór inwestycji.

Aby dotacja była bardziej korzystna, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wystąpiło z wnioskiem do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie o kolejne dofinansowanie, dzięki któremu mieszkańcy poniosą mniejsze wydatki związane z budową przyłącza kanalizacyjnego. Akcja zawierania umów na ten cel została zakończona w grudniu 2012 r. Skorzystało z niej ponad 2300 mieszkańców.

Jakość wody, która dostarczana jest do odbiorców to jeden z najważniejszych aspektów jaki wzięto pod uwagę przy budowie Stacji Uzdatniania Wody „Piaskownia". Prace związane z budową SUW rozpoczęły się w marcu 2012. W ciągu 9 miesięcy wybudowano, zadaszono i ocieplono budynek, w którym znajduje się główna część technologiczna stacji.

Prowadzono także prace budowlane i technologiczne na pozostałych obiektach stacji, tj. ujęciu wody, komorze zbiorczej, zbiornikach wody oczyszczonej, budynku filtrów węglowych. Ponadto wybudowano blisko 2 kilometry wodociągu magistralnego w ulicy Kolejarzy i Bukowskiej.

Wodociągi wciąż stawiają na rozbudowę kanalizacji w naszym mieście. 6 czerwca 2012 r. Spółka złożyła do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wniosek o dofinansowanie II Fazy Projektu kanalizacyjnego. Planowana wartość drugiej części Projektu „Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzna", szacowana jest na blisko 50 mln zł. W jej głównym zakresie znajdą się roboty oraz inwestycje związane z modernizacją Oczyszczalni Jeleń Dąb, budową kanalizacji sanitarnej dla osiedla Warpie oraz osiedla Bory.

MPWiK może pochwalić się nie tylko dobrze prowadzonym projektem unijnym ale również ciekawą promocją budowy kanalizacji w mieście. Świadczy o tym konkurs zorganizowany z myślą o gimnazjalistach, w którym uczniowie musieli rozwiązać test i wykorzystać wiedzę dotyczącą ochrony środowiska, projektu unijnego prowadzonego w Jaworznie oraz wiedzą marynistyczną.

Ci, którzy najlepiej rozwiązali test przeszli do drugiego etapu, w którym musieli wykazać się pomysłowością i wyobraźnią w kręceniu filmików zachęcających do podłączenia się do kanalizacji. Wygrała drużyna z Gimnazjum nr 9, przedstawiając rap napisany specjalnie do filmu, który dotyczył krótkiej historii kanalizacji.

Tym samym młodzież zdobyła nagrodę główną - tygodniowy rejs ze Szczecina, na Bornholm i do Sassnitz, podczas którego musieli zmagać się z pogodą, falami i własnymi słabościami. Wszyscy wrócili do domu zadowoleni z możliwości odkrycia w sobie genu wilka morskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.