PARTNER PORTALU
  • BGK

Jaworzno: Powstał pierwszy na Śląsku ośrodek doskonalenia techniki jazdy

  • PAP/AT    5 kwietnia 2016 - 15:51
Jaworzno: Powstał pierwszy na Śląsku ośrodek doskonalenia techniki jazdy
Dzięki szkoleniom kierowcy mają nabyć odpowiednie odruchy, które automatycznie uruchamiają się w nietypowych sytuacjach (fot.pixabay.com)

• W Jaworznie otwarto pierwszy w woj. śląskim ośrodek doskonalenia techniki jazdy.
• Kierowcy samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów mogą tam doszkolić się z techniki jazdy oraz wyćwiczyć prawidłowe zachowanie się na drogach w nietypowych sytuacjach.
Jest to możliwe dzięki znajdującej się tam specjalnej infrastrukturze, która obejmuje prostokątną płytę poślizgową z wodnymi przeszkodami, ponad 800-metrowy tor szkoleniowy ze wzniesieniami i zainstalowanym nawodnieniem, tor ziemny z przeszkodami oraz pierścieniową płytę poślizgowej do doskonalenia pokonywania zakrętów.

"Uważam, że każdy kierowca powinien takie szkolenie przejść, aby w warunkach bezpiecznych i pod okiem instruktorów przekonać się, jak zachowuje się samochód w nietypowych sytuacjach. Kierowcy mogą mieć nawet kilkunastoletnie doświadczenie i nigdy nie mieć kontaktu np. z poślizgiem. Tutaj mogą się nauczyć, jak prawidłowo reagować w takich sytuacjach" - powiedział podinspektor Włodzimierz Mogiła z wydziału ruchu drogowego śląskiej policji.

Dzięki szkoleniom kierowcy mają też nabyć odpowiednie odruchy, które automatycznie uruchamiają się w nietypowych sytuacjach.

W szkoleniach mogą wziąć udział kierowcy niezależnie od stażu; do udziału w nich szczególnie zachęca się kierowców zawodowych. Na torze będzie można korzystać z samochodów osobowych, ciężarowych oraz autobusów. Istnieje także możliwość szkolenia się własnym pojazdem.

Czytaj też: Korki w największych miastach. Kierowcy stoją i liczą straty

Jak podkreślił wiceprezes Grupy Cargo, która specjalizuje się m.in. w prowadzeniu kursów prawa jazdy, Jacek Skalny zainteresowanie szkoleniami jest już spore. Jego zdaniem wnika ono m.in. z refleksji kierowców po tragicznych weekendach świątecznych, podczas których liczba ofiar śmiertelnych często bywa wyższa niż zazwyczaj.

"Chodzi też o innych - za kierownicą jesteśmy odpowiedzialni nie tylko o swoje życie, ale również o bezpieczeństwo innych osób na drodze" - dodał Skalny.

Jak podał wiceprezes cena szkolenia wynosi średnio od 200 zł.

Zgodnie z nowymi przepisami wkrótce każdy młody stażem kierowca będzie musiał przejść szkolenie teoretyczne i praktyczne w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy. Będzie ono miało ustalony program obejmujący m.in. zagrożenia mogące wystąpić na drodze i prawidłowe wykonywanie manewrów obronnych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.