PARTNER PORTALU
  • BGK

Jaworzno spokojne o dofinansowanie II etapu rozbudowy kanalizacji

  • ZWI    17 stycznia 2013 - 18:57
Jaworzno spokojne o dofinansowanie II etapu rozbudowy kanalizacji

W Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach wręczono potwierdzenie o dofinansowanie ze środków europejskich II fazy rozbudowy kanalizacji sanitarnej w Jaworznie.
W imieniu Ministra Środowiska przedstawicielom zarządu MPWiK, dokumenty wręczył Adam Liwochowski - zastępca prezesa WFOŚiGW. Uroczyste podpisanie umowy na dofinansowanie ma nastąpić jeszcze w I kwartale 2013 roku.

Jak wynika z opracowań, druga część Projektu „Modernizacja i rozbudowa systemu kanalizacyjnego miasta Jaworzna", szacowana jest na blisko 63 mln zł brutto. Natomiast dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach POIiŚ wyniesie ponad 26 mln 560 tys. zł brutto.

Środki te pozwolą na budowę 16 km kanalizacji sanitarnej oraz podjęcie robót modernizacyjnych oczyszczalni Jeleń Dąb, a także na budowę kanalizacji sanitarnej dla osiedla Warpie oraz osiedla Bory. Dzięki temu do nowoczesnego systemu kanalizacji dostęp uzyska kolejne 2.140 osób - wyjaśnia Wiceprezes ds. Technicznych MPWiK Grzegorz Waligóra.

Obecnie w Jaworznie prowadzona jest pierwsza część zadania. I jak podkreśla zarząd MPWiK, niemożliwa do zrealizowania bez pomocy gminy i Prezydenta Miasta, który regularnie przekazuje środki finansowe, stanowiące wkład własny projektu, a także zagwarantował zabezpieczenie 30 milionowej pożyczki z WFOŚ w postaci nieruchomości gminnych.

Łączna wartość I i II fazy budowy kanalizacji w Jaworznie szacowana jest na kwotę 269 mln zł. Z czego dofinansowanie z unijnego Funduszu Spójności stanowić będzie ok. 136 mln zł. Pozostała cześć pochodzić będzie z pożyczki Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz ze środków własnych miasta i miejskiej spółki kanalizacyjnej.

Czytaj też: Jaworzno chwali się kanalizacją

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.