PARTNER PORTALU
  • BGK

Jaworzno: W komunikacji miejskiej można już płacić kartą zbliżeniową

  • PAP/JS    12 stycznia 2017 - 17:27
Jaworzno: W komunikacji miejskiej można już płacić kartą zbliżeniową
Obsługa dotykowego urządzenia opiera się na trzech krokach: wybierz - zbliż - jedź. (fot.:pixabay.com/domena publiczna)

• Pasażerowie samorządowego przewoźnika komunikacji miejskiej z Jaworzna mogą od czwartku (12 stycznia) płacić za przejazdy przy użyciu zbliżeniowej karty płatniczej.
• Spółka zapewnia, że podobny system funkcjonuje jedynie w kilku miastach Europy.
Jak poinformował  rzecznik Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Jaworznie Maciej Zaremba, stworzone przez spółkę Mennica Polska rozwiązanie Open Payment System Jaworzno umożliwia od tego dnia płatności za przejazd zgodnie ze stawkami przewoźnika, honorując karty płatnicze różnych operatorów, m.in. Visa, MasterCard.

Cytowany w informacji prezydent Jaworzna Paweł Silbert podkreślił, że to pierwsze miasto w Polsce, w którym wdrażane jest takie rozwiązanie. "Płatności zbliżeniowe to kolejne udogodnienie, które jaworznicki przewoźnik oferuje swoim klientom. W obszarze mobilności i usprawnień w komunikacji stajemy się liderem - już niebawem, dzięki zawartym w ub. roku umowom, na ulice miasta wyjadą 22 nowoczesne, ciche i ekologiczne pojazdy elektryczne" - przypomniał Silbert.

Prezes PKM Jaworzno Zbigniew Nosal zaakcentował nowoczesność, prostotę i intuicyjną obsługę systemu. "Pasażer wchodzi do autobusu, wybiera bilet na terminalu biletowym, zatwierdza zakup poprzez zbliżenie karty dowolnego banku i jedzie" - wyjaśnił prezes.

"Stawiamy na komfort pasażerów i równocześnie zakładamy, że dostępność systemu i prostota jego obsługi wpłyną na dalszy wzrost liczby przejazdów. (...) Wprowadzenie tej formy zakupu biletów jest kolejnym krokiem w unowocześnianiu komunikacji w naszym mieście" - zaznaczył Nosal.

Nowe rozwiązanie ma być szczególnie użyteczne dla pasażerów, którzy dość często (choć nieregularnie) korzystają z komunikacji i posługują się na co dzień kartą płatniczą, jak i dla przyjezdnych. Z systemu może korzystać również młodzież, m.in. poprzez zbliżeniowe karty przedpłacone.

Będące częścią Open Payment System Jaworzno dotykowe terminale biletowe działają we wszystkich pojazdach PKM Jaworzno. Dają one kolejną możliwość płatności za przejazd autobusami miejskiej spółki - obok Jaworznickiej Karty Miejskiej (bilety okresowe, elektroniczna portmonetka - również wdrożona przez Mennicę Polską).

Obsługa dotykowego urządzenia opiera się na trzech krokach: wybierz - zbliż - jedź. Pasażer na zamontowanym w przedniej części autobusu, w pobliżu kierowcy terminalu wybiera potrzebny bilet, a następnie opłaca przejazd poprzez zbliżenie karty płatniczej do ekranu. W terminalu można kupić jeden dowolny bilet jednorazowy lub czasowy oferowany przez PKM Jaworzno, jak i - w ramach jednej strefy biletowej - kilka biletów.

Podczas kontroli pasażer zbliża kartę płatniczą, którą opłacił przejazd (nie wypuszczając jej z ręki), do urządzenia kontrolera.

Wdrożony w Jaworznie system opiera się na rozwiązaniu Jaworznickiej Karty Miejskiej i jest jego ewolucją. PKM Jaworzno i Mennica Polska zapewniają, że nie mają dostępu do stanu kont pasażerów. Konta są zabezpieczone i chronione tajemnicą bankową przez banki emitujące kartę - na tej samej zasadzie, jak w bankomatach czy terminalach sklepowych.

System pobiera wyłącznie kwotę określoną przez pasażera na etapie zakupu biletu czy biletów. Każda transakcja zakupu otrzymuje unikalny identyfikator, co zabezpiecza przed wielokrotnym zakupem tego samego biletu lub kilkukrotnym naliczeniem opłaty. Każda kolejna transakcja musi być zatwierdzona przez pasażera na ekranie dotykowym terminala biletowego.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.