Jaworzno z masterplanem oświetlenia. Jasne, że będzie ładniej

• Bez świetlnego chaosu, z dobrze skomponowaną, indywidualną iluminacją – tak ma niedługo wyglądać Jaworzno.
• Tauron Dystrybucja we współpracy z magistratem, przygotował kompleksowy projekt masterplanu oświetlenia, czyli swego rodzaju mapy drogowej rozwoju światła i iluminacji w mieście.
• Dzięki zmianom w oświetleniu w Jaworznie ma być nie tylko ładniej, ale i bezpieczniej.
Jaworzno z masterplanem oświetlenia. Jasne, że będzie ładniej
Masterplan w pierwszej kolejności zakłada uporządkowanie struktury oświetlenia w całym mieście, a także nadanie mu swoistego charakteru i klimatu poprzez odpowiednie oświetlenie detali miejskiej architektury (fot.jaworzno.pl)

Tauron Dystrybucja i miasto Jaworzno wspólnie opracowały spójną koncepcję, która wyznacza nowe standardy i kierunki rozwoju oświetlenia miasta.

Podstawą stworzenia masterplanu było wykonanie inwentaryzacji istniejącego stanu oświetlenia ulicznego, oświetlenia parków, zieleni oraz iluminacji charakterystycznych obiektów architektonicznych Jaworzna.

Masterplan w pierwszej kolejności zakłada uporządkowanie struktury oświetlenia w całym mieście, a także nadanie mu swoistego charakteru i klimatu poprzez odpowiednie oświetlenie detali miejskiej architektury.

- Jako firma dostarczająca energię elektryczną promujemy takie rozwiązania, które w kompleksowy sposób podchodzą do myślenia o oświetleniu ulicznym i iluminacyjnym. Oświetlenie miejskie powinno być nie tylko funkcjonalne, efektywne kosztowo, ale powinno też służyć budowie spójnego i wyrazistego wizerunku miast, dzielnic i pojedynczych obiektów – mówi Jerzy Topolski, wiceprezes Tauron Dystrybucja.

Przekazanie opracowania nastąpiło 27 stycznia, po niecałym roku od rozpoczęcia prac nad jego stworzeniem (fot.jaworzno.pl)
Przekazanie opracowania nastąpiło 27 stycznia, po niecałym roku od rozpoczęcia prac nad jego stworzeniem (fot.jaworzno.pl)

Masterplan stanie się obowiązkowym dokumentem, który określa wytyczne dla przyszłych działań w zakresie opracowania kolejnych dokumentacji projektowych, modernizacji i wdrażaniu nowego oświetlenia w strukturze miasta.

- Dostaliśmy do rąk koncepcję nowego oświetlenia miasta. Przyznaję, że jestem ogromnie zaskoczony tym, jak wspaniale mogłoby wyglądać Jaworzno oświetlone nowoczesnymi, eleganckimi i tanimi w eksploatacji lampami. Marzę o tym, by plan został zrealizowany. Obiecuję, że większość z nas na nowo zachwyci się Jaworznem – mówi Paweł Silbert, prezydent Jaworzna.

Korzyści płynące z wdrożenia planu oświetleniowego to stworzenie atrakcyjnego i reprezentacyjnego wieczornego wizerunku miasta, nadanie indywidualnego charakteru miejskiej zabudowie. Dzięki wprowadzaniu nowego oświetlenia zwiększy się bezpieczeństwo i komfort mieszkańców. Mowa tu zarówno o pieszych, którzy po zmroku przemieszczają się lub spacerują ulicami, jak i kierowcach poruszających się po dobrze oświetlonych drogach. Duże zmiany obejmą także oświetlenie parkowe oraz eliminowanie z przestrzeni miejskiej tak zwanych „szarych obszarów” miasta.

Masterplan zawiera szczegółowe zalecenia dla projektantów oświetlenia, które określają wartości luminancji i natężenia światła, zakres dozwolonych temperatur barwowych czy też uwarunkowania ekologiczne zapobiegające m.in. „zanieczyszczeniu nieba światłem”.

To nie koniec współpracy między spółką Tauron Dystrybucja a miastem w zakresie oświetlenia ulicznego. W najbliższych miesiącach będą trwały prace nad stworzeniem kompleksowych projektów i wykonaniem dokumentacji technicznej iluminacji pięciu obiektów architektonicznych w mieście. Projekt „Masterplanu oświetlenia dla miasta Jaworzna” przygotowało renomowane Studio DL, które specjalizuje się w kreatywnym projektowaniu systemów oświetleniowych w skali miast.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE