PARTNER PORTALU
  • BGK

Jeden bilet w Berlinie i Warszawie

  • wnp.pl (Piotr Stefaniak)    4 listopada 2010 - 11:57

Warszawa i Berlin oraz PKP Intercity i Deutsche Bahn wprowadzą wspólny bilet obowiązujący w pociągach Berlin-Warszawa i w komunikacji lokalnej obu stolic.
Obecnie pasażer, który wysiada z pociągu w Berlinie lub w Warszawie i ma zamiar dalej podróżować środkami komunikacji miejskiej, musi kupić oddzielny bilet. Sytuacja ta ma się zmienić, bo władze obu stolic wraz z kolejowymi przewoźnikami deklarują, że wspólnie wypracują rozwiązania umożliwiające podróż między stolicami na podstawie zintegrowanego biletu. Będzie on ważny w pociągach PKP Intercity i DB Fernverkehr oraz w środkach komunikacji miejskiej.

– Wspólny bilet zlikwiduje granice taryfowe między Berlinem i Warszawą, które dotychczas bardzo utrudniały kontakty z sąsiadami – powiedział Hans-Werner Franz, szef VBB – Nie będzie konieczne posiadanie ani euro ani złotówek na bilet, zniknie bariera językowa, nie trzeba będzie szukać biletomatów i kasowników.

Jego zdaniem, bilet łączony przełamie też opory i zachęci podróżnych do przesiadki do komunikacji miejskiej.

– Jestem przekonany, że jeden „wspólny bilet” komunikacyjny dla Berlina i Warszawy to przekroczenie nie tylko granic państw, ale granic świadomościowych. – podkreślił Hans-Werner Franz.

Zdaniem Leszka Ruty, dyrektora ZTM, istnieje szansa na to, że w podobny sposób Warszawa połączy się także z innymi miastami Europy.

– Inicjatywa VBB i ZTM jest tym cenniejsza, że do jej realizacji dojdzie w roku 2011, gdy Polska obejmie prezydencję w Unii. – powiedział Ruta.

Verkehrsverbund Berlin-Brandenburg jest jednym z największych organizatorów transportu publicznego w Europie. Obsługuje obszar o powierzchni ponad 30 tys. km kw., na którym mieszka prawie 6 mln osób. Współpracuje aż z 39 przewoźnikami. Dzięki VBB mieszkańcy, zarówno Berlina jak i Brandenburgii, mają do dyspozycji ponad 1000 linii komunikacyjnych – autobusowych, tramwajowych, kolejowych czy promowych. Pojazdy komunikacji miejskiej w samym Berlinie oraz w Brandenburgii wykonują rocznie ponad 320 mln wozokilometrów. Każdego dnia VBB przewozi prawie 3,5 mln pasażerów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.