PARTNER PORTALU
  • BGK

Jedna firma przejmuje usługi komunalne w gminie

  • AW    21 maja 2015 - 14:12
Jedna firma przejmuje usługi komunalne w gminie
Umowa obejmuje m.in. wymianę i konserwację ulicznego oświetlenia (fot: ferrovial.com)

Wywóz odpadów, oczyszczanie ulic, konserwację oświetlenia, kanalizacji i budynków komunalnych – to usługi, które gminy zlecają swoim spółkom lub podmiotom w przetargach. Czy zgrupowanie ich i przekazanie jednemu podmiotowi przyniesie oszczędności?
Na to liczą władze Trafford, jednej z gmin Greater Manchester w północno-zachodniej części Anglii. Tamtejsza rada miasta podpisała wieloletni kontrakt (na okres 15 lat z możliwością przedłużenia o kolejne 8) z jedną firmą na szereg usług w zakresie ochrony środowiska i infrastruktury.

Dużo usług, jeden wykonawca

Firma będzie odpowiedzialna za wywóz odpadów, oczyszczanie ulic, a także konserwację oświetlenia ulicznego, kanalizacji i budynków komunalnych wraz z elementami z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Wdroży również system instalacji ulicznych lamp LED w różnych częściach miasta. Pozwoli to zaspokoić bieżące potrzeby miasta, jednocześnie wpłynie na redukcję zużycia energii i emisji związków węgla.

Technologiczne zaplecze firmy, innowacyjne rozwiązania oraz kompleksowy pakiet usług ma pozwolić na znaczne oszczędności w budżecie miasta przez następne lata.

- Współpraca z miastem Trafford to praktyczny wzór grupowania usług infrastrukturalnych. Projekty w ramach publiczno-prywatnej współpracy pozwalają włodarzom miast rozsądnie rozplanować budżet w długim horyzoncie czasowym. Przekłada się to bezpośrednio na większą efektywność w zarządzaniu środkami publicznymi – twierdzi Krzysztof Kupczyk, dyrektor ds. rozwoju w FBSerwis (polskiej firmy, której większościowy udziałowiec będzie pełnił kompleksowe usługi infrastrukturalne w Trafford).

Trafford zamieszkuje ok. 210 tys. osób. 15-letni kontrakt opiewa na 235 mln funtów (ok. 319 mln. euro).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.