PARTNER PORTALU
  • BGK

Jedna oferta na system zarządzania komunikacją w Szczecinie

  • PAP    28 lutego 2013 - 17:29
Jedna oferta na system zarządzania komunikacją w Szczecinie

Jest jeden chętny do rozbudowy Centralnego Systemu Zarządzania Komunikacją Miejską w Szczecinie. Konsorcjum dwóch firm - polskiej i hiszpańskiej chce to zadanie wykonać za ok. 46 mln zł.
Powstający w Szczecinie system ma pomagać nie tylko w zarządzaniu komunikacją miejską, lecz także ułatwiać podróżowanie pasażerom poprzez m.in. dostęp do informacji o funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w czasie rzeczywistym.

Komisja przetargowa ma ocenić ofertę firm GMV Innovating Solutions w Warszawie oraz Grupo Mecanica del Vuelo Sistemas SA z Hiszpanii.

To już drugi etap budowy systemu zarządzania komunikacją w stolicy Pomorza Zachodniego. Ma potrwać 14 miesięcy.

W jego ramach wprowadzona zostanie "dynamiczna informacja pasażerska". Elektroniczne tablice informujące o czasie odjazdu autobusu czy tramwaju zamontowane zostaną na 80 przystankach - głównie na węzłach przesiadkowych w różnych rejonach miasta. Do tej pory takich tablic na terenie Szczecina jest 15. Zostały wybudowane w ramach pierwszego etapu budowy systemu.

Wprowadzony zostanie też jednorazowy bilet elektroniczny, a wszystkie pojazdy wyposażone będą w kasowniki do obsługi tych biletów. Dodatkowo w każdym autobusie i tramwaju zamontowany będzie automat do sprzedaży biletów z możliwością płatności kartą. Rozbudowany zostanie system monitoringu w pojazdach.

Wartość projektu składającego się z dwóch etapów wynosi ponad 54 mln zł, z czego ponad 37 mln zł to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej.

Dotychczas, poza 15 tablicami dynamicznej informacji pasażerskiej na potrzeby systemu, przebudowana została Centrala Ruchu Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie, gdzie została zamontowana specjalna elektroniczna mapa Szczecina. Na mapie dyspozytorzy, dzięki zamontowanym w pojazdach komunikacji miejskiej urządzeniom do lokalizacji pojazdu, mają możliwość monitorowania na bieżąco pojazdy komunikacji miejskiej.

Funkcjonuje już także elektroniczny bilet miesięczny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.