PARTNER PORTALU
  • BGK

Jednorazowe bilety czasowe w KZK GOP

  • PAP    8 listopada 2011 - 18:08
Jednorazowe bilety czasowe w KZK GOP

Jednorazowe bilety czasowe pojawią się od nowego roku w autobusach i tramwajach jeżdżących po aglomeracji katowickiej. Dotychczasowe bilety strefowe umożliwią również podróż w określonym czasie niezależnie od stref lub przesiadek.
Nowe rozwiązanie zaakceptowali we wtorek przedstawiciele miast tworzących związek komunalny, który organizuje komunikację w prawie całej aglomeracji. Jak poinformowała PAP rzeczniczka Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP (KZK GOP), polega ono na rozszerzeniu obowiązującej taryfy strefowej o elementy taryfy czasowej.

Przy niezmiennych cenach dotychczasowych biletów jednorazowych, bilet za 2,80 zł (na jedno miasto) będzie, zatem także biletem 15-minutowym, a bilet za 3,40 zł (na dwa miasta) będzie również biletem 30-minutowym, zaś bilet za 4,20 zł (na trzy i więcej miast) pozostanie jak dotąd równocześnie biletem 60-minutowym.

Zmiana ta m.in. efekt wieloletnich starań pasażerów. Wskazywali oni na lokalną specyfikę bliskiego sąsiedztwa wielu miast, często skutkującą sytuacjami, w których nawet krótka, dwu-trzyprzystankowa podróż oznaczała dotąd konieczność skasowania droższego biletu - na dwa miasta.

Od kilku lat funkcjonowała jedynie możliwość wykorzystywania najdroższego biletu jednorazowego (na trzy i więcej miast - obecnie 4,20 zł) do jazdy przez godzinę od skasowania, niezależnie od liczby przesiadek. Teraz możliwość jazdy przez kwadrans lub pół godziny zostanie przypisana także niższym nominałom.

Z innej ważnej zmiany skorzystać będą mogli mieszkańcy kilku ważnych miast aglomeracji. W najbliższym czasie powinny zostać uruchomione nocne kursy przyspieszonej linii autobusowej nr 840, która łączy śródmieścia Katowic (zabierz głos/oceń prezydenta) i Gliwic (zabierz głos/oceń prezydenta) przejeżdżając przez m.in. centra Chorzowa (zabierz głos/oceń prezydenta) i Zabrza (zabierz głos/oceń prezydenta). Przez ostatnie co najmniej kilkanaście lat nie było takiego nocnego połączenia - jednocześnie z Katowic do Zabrza czy Gliwic nie da się w nocy dotrzeć regionalnym pociągiem.

Luka ta zostanie zapełniona dzięki wtorkowej decyzji władz Świętochłowic (zabierz głos/oceń prezydenta) - miasto leży na trasie "840-tki". Jak powiedział rzecznik świętochłowickiego magistratu Krzysztof Maciejczyk, tamtejsi samorządowcy - jako ostatni z zainteresowanych - mimo bardzo poważnego programu oszczędności zdołali wygospodarować środki na dofinansowanie nocnych kursów, dzięki zmianie rozkładu innych linii na swoim terenie.

KZK GOP to największy organizator komunikacji miejskiej w kraju - tworzy go 26 gmin; obsługuje teren zamieszkany przez ok. 2 mln ludzi. Bilety KZK GOP obowiązują również na terenie sąsiedniego związku - MZKP w Tarnowskich Górach tworzonego przez dziewięć gmin przylegających do aglomeracji katowickiej od północy. W regionie własne przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej - z odrębnymi biletami - mają Jaworzno (zabierz głos/oceń prezydenta) i Tychy(zabierz głos/oceń prezydenta).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.