PARTNER PORTALU
  • BGK

Jesień miejskich podwyżek

  • Przegląd prasy/Dziennik Gazeta Prawna    8 sierpnia 2011 - 07:59
Jesień miejskich podwyżek

Miasta na wyścigi podnoszą wszelkie możliwe opłaty, by połatać dziurawe budżety.
W Warszawie od lipca o prawie 30 proc. wzrosły opłaty za wodę i ścieki. W połowie sierpnia ceny biletów pójdą w górę o przeszło 15 proc. A władze stolicy zapowiadają kolejne podwyżki – informuje „Gazeta Wyborcza.

Czytaj też: Ceny wody i ścieków będą rosły

Podwyżki czekają mieszkańców większości polskich miast. Gdyby brać pod uwagę tylko ceny usług komunalnych, to najlepszym miastem do mieszkania byłby Białystok. Tu najmniej płaci się za wodę i ścieki, bilet autobusowy należy do najtańszych w kraju, podobnie jak parkowanie w centrum miasta.

Czytaj też: Rosną ceny biletów komunikacji miejskiej

Niemal równie dobrze jest w Opolu, tylko nieco drożej w Toruniu, Lublinie, Radomiu czy Płocku. Wśród największych miast najlepiej wypadają Łódź i Kraków.

Gdzie jest najdrożej? W Warszawie. Za metr sześcienny wody i ścieków trzeba tu w sumie zapłacić już niemal 10 zł. Jeszcze gorzej pod tym względem jest wprawdzie w Bydgoszczy (niemal 11 zł), ale tu przynajmniej bilet autobusowy i parkowanie są tańsze. Warszawa po sierpniowej podwyżce będzie miała chyba najdroższe bilety jednorazowe w Polsce. Drogo jest także w Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu.

Czytaj też: Ceny wody pójdą w górę

Za bilety komunikacji miejskiej więcej płacą albo za chwilę zapłacą mieszkańcy m.in. Opola, Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Lublina, Płocka, Olsztyna, Gorzowa, Białegostoku, Bielska-Białej czy Zielonej Góry.

We Wrocławiu w październiku lokatorów komunalnych kamienic czeka podwyżka czynszów. W Opolu podniesiono górne stawki opłat za odbiór śmieci. W Toruniu od 1 lipca podrożało ciepło.

Wszędzie podrożeją też żłobki i przedszkola – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Czytaj też: Wzrosną opłaty za żłobek w Warszawie

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.