PARTNER PORTALU
  • BGK

Jesienią decyzja o zakładzie utylizacji odpadów

  • PAP    14 czerwca 2011 - 10:25
Jesienią decyzja o zakładzie utylizacji odpadów

Jesienią tego roku miasta tworzące Metropolię Silesia mają zdecydować o formule prawnej i organizacyjnej, w jakiej budowany będzie na Śląsku zakład termicznej utylizacji odpadów.
Wszystko wskazuje na to, że instalację zbuduje prywatny inwestor. Projekt, którego realizacja ma rozwiązać problem gospodarki odpadami w regionie, prowadzi Górnośląski Związek Metropolitalny (GZM), skupiający 14 miast Śląska i Zagłębia.

Czytaj też: Chcą budowy spalarni śmieci wartej 1,3 mld

Szef GZM, Dawid Kostempski, spodziewa się, że 21 czerwca członkowie związku podejmą kierunkową decyzję, dającą zielone światło do szukania sposobu budowy zakładu wspólnie z prywatną firmą.

„W kolejnym etapie, we wrześniu, powinna zapaść decyzja, w jakiej formule będziemy prowadzić inwestycję. Trzeba m.in. rozważyć, czy ma to być system koncesyjny, gdzie instalację zaprojektuje, wybuduje i będzie eksploatować wyłoniony w przetargu koncesjonariusz, czy partnerstwo publiczno-prywatne” – wyjaśnił Kostempski.

Wcześniejszy, przygotowany w GZM, projekt zakładał budowę instalacji przede wszystkim ze środków unijnych, nie udało się jednak z sukcesem zakończyć wszystkich związanych z tym procedur. Stąd decyzja, by realizować projekt w inny sposób – ze środków prywatnego inwestora.

Choć formalne decyzje jeszcze nie zapadły, do GZM zgłaszają się już potencjalni partnerzy, zainteresowani udziałem w przedsięwzięciu.

„Gdy ogłosiliśmy swoiste nowe otwarcie tego projektu, okazało się, że jest co najmniej kilku potencjalnych partnerów – firm wyspecjalizowanych w gospodarce odpadami i energetyce.

Te podmioty czekają obecnie na naszą decyzję i ogłoszenie ścieżki wyboru partnera” – powiedział szef GZM, który chciałby, aby związane z tym procedury ruszyły najdalej w przyszłym roku.

Pierwszy projekt zakładał, że na potrzeby aglomeracji katowickiej powstaną dwa zakłady termicznej utylizacji odpadów – w Rudzie Śląskiej i Dąbrowie Górniczej; później projekt ewoluował w kierunku budowy jednej, większej instalacji, o wydajności ok. 500 tys. ton śmieci rocznie.

Wartość inwestycji szacowano na ok. 1 mld zł. Od kilku miesięcy wiadomo jednak, że przedsięwzięcie nie ma szans na realizację z unijnych środków. Uchylona została także decyzja środowiskowa, dotycząca budowy instalacji w Rudzie Śląskiej.

Realizacja projektu w nowej formie prawdopodobnie oznacza też szukanie nowej lokalizacji dla tego obiektu. Wstępnie zainteresowane są m.in. Mysłowice, Chorzów i Zabrze – miasta, które dysponują odpowiednim terenem, gdzie mógłby powstać taki zakład.

Przed wyborem lokalizacji konieczne jest sporządzenie nowego studium wykonalności projektu i uzyskanie decyzji środowiskowej, a także ponowne analizy dotyczące ilości i rodzaju odpadów.

Kostempski zapewnia, że zakład budowany na Śląsku powstanie w najlepszej dostępnej technologii. Współczesne instalacje tego typu nie emitują dioksyn, a ilość trafiających do atmosfery zanieczyszczeń jest minimalna i zgodna z ostrymi europejskimi normami.

Nie ma też przykrych zapachów, kojarzących się zwykle z przerobem odpadów. Instalacja produkuje prąd i ciepło, zarabiając na ich sprzedaży. Dzięki temu tańsze jest utrzymanie zakładu. Żużel powstały ze spalania odpadów może być stosowany m.in. do budowy dróg.

KOMENTARZE (1)

  • biocrudepolska, 2011-06-15 05:52:10

    " Projekt, którego realizacja ma rozwiązać problem gospodarki odpadami w regionie..." bzdura - 250 000 ton/ rok ??? a przeciez GZM liczy 1735 000 mieszkancow - to zalatwia temat odpadow w 25 %, a co zreszta ??? + jeszcze "zaburzenia" statystyki, tak ze trzeba bedzie sie mocno ...poglowic by rozwiazac kwestie odpadowa na Slasku. Sa na to rozwiazania, tylko trzeba je uslyszec..... Bo spalarnia to tylko jedna z metod uniszkodliwaiania odopadow, ale produkuje po sobie 35 % odpadow typu niebezpiecznego co tez staje sie problemem. A przeciez sa metody biologicznego przetwarzania odpadow - tansze - a jest w strumieniu tych odpadow co najmniej 36 %, wiec czemu nie skorzystac z propozycji darmowego zagospodarowania ich ??!!! wiecej informacji Biorcrude Technology tadeusz Jurkiewicz 32 209 44 56 600 209 893  rozwińNAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU
NAJNOWSZE WIADOMOŚCIWyszukiwarki

Polecane oferty: