PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest decyzja dla ekospalarni

  • wnp.pl (Patrycja Batóg)    28 czerwca 2010 - 11:50
Jest decyzja dla ekospalarni

Prezydent Miasta Krakowa wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów (ZTPO) w Krakowie.
Uzyskanie decyzji pozwoli inwestorowi, którym jest Krakowski Holding Komunalny S.A, na złożenie wniosku o dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności.

- Mając decyzję możemy złożyć wniosek o unijne dofinansowanie na budowę zakładu. Dokumentację mamy już gotową i najprawdopodobniej na początku przyszłego tygodnia zawieziemy ją do Warszawy - informuje Marek Jaglarz, prezes KHK SA.

Wniosek o dofinansowanie, po opinii Ministerstwa Środowiska i Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, trafi do Brukseli. Decyzję w tej sprawie poznamy jesienią. Na cały projekt wart około 700 milionów, w ramach którego powstaje inwestycja Kraków może dostać ok 400 mln unijnego wsparcia.

Równocześnie z ubieganiem się o pomoc z Unii Europejskiej, Krakowski Holding Komunalny SA złoży wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji celu publicznego. Kolejnym etapem będzie ogłoszenie przetargu na realizację inwestycji w formule zaprojektuj i wybuduj oraz uzyskanie pozwolenia na budowę.

- Liczę, że w pierwszej połowie 2011 roku podpiszemy umowę z wykonawcą – mówi prezes KHK SA. Zgodnie z planem, uruchomienie zakładu przy ul. Giedroycia powinno nastąpić w 2014 roku.

Krakowska ekospalarnia ma być ostatnim elementem systemu gospodarki odpadami w mieście. ZTPO powstaje w ramach projektu "Program gospodarki odpadami komunalnymi w Krakowie", który znajduje się na liście projektów indywidualnych dla Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

Projekt będzie współfinansowany ze środków UE do 85 procent kosztów kwalifikowanych. Resztę sfinansuje KHK, odpowiedzialny za przygotowanie projektu, budowę oraz eksploatację ekospalarni. Projekt przewiduje także zakup kilkuset kompletów pojemników do selektywnej zbiórki odpadów.

ZTPO będzie nowoczesną instalacją zapewniająca odzysk energetyczny w postaci skojarzonej tj. odzysk energii elektrycznej i cieplnej. Przy budowie ZTPO zostaną wykorzystane najnowocześniejsze techniki.

Zakład będzie spełniał wymagania BAT (ang. Best Available Techniques- najlepsze dostępne techniki) gwarantując zachowanie najwyższych standardów ochrony środowiska przy zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań, sprawdzonych w działających zakładach. Dzięki temu możliwe będzie spełnienie najbardziej rygorystycznych norm emisyjnych.

ZTPO będzie bezpiecznym dla środowiska i ludzi obiektem podlegającym ciągłemu monitoringowi.

W Krakowie wytwarzanych jest obecnie około 321 tysięcy ton odpadów komunalnych. Według prognoz w 2020 r. będzie to ok. 340 tysięcy ton.

Obecnie większość odpadów, aż 86 procent trafia na składowiska, a tylko 14 procent jest segregowane i odzyskiwane. Niedługo zabraknie miejsca na ich składowanie (już około 2016 r. składowisko Barycz może się zapełnić).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Kanadyjski System Zintegrowanej Gospodarki Odpadami - BioCrudetechnology, 2010-06-28 14:07:56

    Spalanie i owszem, ale dlaczego tylko ??? Dlaczego nie Zintegrowany System Gospodarki Odpadami oparty na rozsadnym stosowaniu roznych technologii - celem racjonalnej segregacji, odzysku energii z odpadow w posatci gazu, energii elektrycznej czy biopaliw jak i wysokokalorycznych nawozow. Sa F...irmy ktore sfinansuja tego typu dzialania nawet w 100 % - bez Unijnych dodatkow Instalacje tzw Zintegrowanej Gospodarkli Odpadami , tyle ze musza miec gwarancje ze przez 30 lat nikt im nie bedzie przeszkadzal w biznesie - dlatego raczej pracuja w Chinach, Indiach czy w Afryce. Firmy te oprocz tego ze likwiduja kwestie smieci to dostarczaja na rynek energie pozyskana z przerobki smieci w postaci gazu, elektryki czy biopaliw a dodatkowo daja wysokokaloryczny nawoz. Zasadnicza kwestia to odpowiedni strumien odpadow. I tu trzeba sie zebrac w Zwiazki Odpadow !!! by uzyskac 600 - 2000 To / dobe - a jak widac Karkow ma ten strumien ok. 997 To / dobe. Wystarczy nam przeslac ankiete z morfologia odpadow, a my sie ustosunkujemy. Proponuje kontakt tadeusz Jurkiewicz 032 209 44 56 0600 209 893 tadejurkiewicz@hotmail.com  rozwiń