PARTNER PORTALU
 • BGK

Jest kolejna alternatywa dla spalarni i składowisk śmieci

 • PAP/Puls Biznesu    22 grudnia 2014 - 05:59
Jest kolejna alternatywa dla spalarni i składowisk śmieci
fot.fotolia

Stosowane w Polsce technologie recyklingu odpadów komunalnych są nieefektywne, a większość, bo ok. 75 proc. śmieci trafia na składowiska. Grożą nam za to wielomilionowe, unijne kary. Tymczasem polscy inżynierowie wymyślili sposób na rozwiązanie tego problemu.
Jak informuje "Puls Biznesu", specjaliści z firmy Bioelektra Group stworzyli technologię mechaniczno-cieplnego przetwarzania odpadów.

Jak powiedział gazecie Paweł Przybylski, prokurent w Bioelektrze, metoda ta eliminuje potrzebę składowania śmieci. Wszystkie odpady są przerabiane na surowce do dalszego wykorzystania. Jej sednem jest sterylizacja odpadów przed ich sortowaniem, dzięki czemu stają się suche, a ich sortowanie jest w 99 proc. skuteczne.

Rozwiązanie to, o nazwie RotoSteril, w praktyce z powodzeniem sprawdzono w Zakładzie Mechaniczno-Cieplnym Przetwarzania Odpadów w Różankach w woj. warmińsko-mazurskim.

W polską innowacyjną technologię recyklingu chce zainwestować 100 mln euro poważny europejski inwestor. Tymczasem nasi politycy wolą kosztowne i wysokoemisyjne spalarnie.

Czytaj też: Ile spalarni odpadów powstanie w Polsce?

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (7)

 • DzisiajJaTeż, 2015-01-12 12:59:49

  Czysto teoretycznie pomysł i może nie najgorszy ale czy nie będzie taniej w tej sytuacji myć w domu śmieci przed wyrzuceniem do kubła (worka)? Krany juz mamy, sterylizator dopiero trzeba, za nie małe zapewne pieniądze, kupić!
 • Za segregacją śmieci, 2014-12-23 11:51:46

  Reasumując zakłada się, że wszystkie zebrane odpady komunallne zostaną spalone. Ten sposób pomija możliwość odzyskania odpadów przewidzianych do recyklingu i wymaga specjalnych instalacji zdonlnych do przetworzenia wysuszonych odpadów komunalnych. Nawet wysuszone odpady komunlane wymagają odpowiedn...ich warunków spalania oraz zastosowania odpowiedniego procesu oczyszczania spalin. Wniosek z tego, że społeczeństwo powinno zacząć myśleć o środowisku naturalnym ograniczając ilość wytwarzanych odpadów oraz segregując odpady, których nie udało się uniknąć. Pozostała ilość odpadów nienadająca się do recyklingu będzie mogła zostać wykorzystana do odzysku ciepła i energii elektrycznej w drodze termicznego przetworzenia odpadów.  rozwiń
 • Rabi z Wrocławia , 2014-12-23 08:34:00

  Podstawą unijnych sukcesów ograniczania a nawet zlikwidowania deponowania odpadów na składowiskach jest przede wszystkim selektywna zbiórka odpadów. Jeśli odpady zostaną zmieszane i wyrzucone do jednego kubła - to wszelkie mówienie o tym, że istnieje metoda odzysku materiałowego z takiej nawet pods...uszanej mieszanki to bredzenie i usiłowanie obejścia unijnych standardów...  rozwiń