PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest problem z Narodowym Funduszem Mieszkaniowym

  • bad    31 stycznia 2017 - 07:33
Jest problem z Narodowym Funduszem Mieszkaniowym
Projekt ustawy dot. Narodowego Funduszu Mieszkaniowego budzi wątpliwości przedstawicieli samorządów. Fot. pixabay

Gminy boją się Mieszkania Plus? Grunty przekazywane na rzecz Narodowego Funduszu Mieszkaniowego w aktach planistycznych powinny być przeznaczone na cele mieszkaniowe. W innym przypadku - twierdzą - Fundusz może wyciągać z zarządzania przez samorządy nieruchomości Skarbu Państwa, których przeznaczenie na cele mieszkaniowe nie będzie możliwe w najbliższej przyszłości.
Na etapie konsultacji publicznych jest projekt ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym i przekazywaniu nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa na cele budownictwa mieszkaniowego. Podstawowym celem ustawy jest - poza powołaniem Funduszu - zwiększenie podaży dostępnych nieruchomości pod budownictwo mieszkaniowe.

Projekt budzi wątpliwości przedstawicieli samorządów. - Uważamy, że grunty przekazywane na rzecz Narodowego Funduszu Mieszkaniowego w aktach planistycznych powinny być przeznaczone na cele mieszkaniowe. Powinno być to wyraźniej napisane w projekcie – wyjaśnia Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich.

Jak zaznacza Porawski, w innym przypadku Fundusz będzie „wyciągał z zarządzania przez samorządy rozmaite inne nieruchomości Skarbu Państwa, których przeznaczenie na cele mieszkaniowe nie będzie możliwe w najbliższej przyszłości, ze względu na ich status w aktach planistycznych”.

- Powstanie coś w rodzaju zastępczego zarządzania tymi nieruchomościami, zamiast realizacji głównego celu statutowego – twierdzi dyrektor.

Dodatkowo Związek Gmin Wiejskich wnioskuje o rozszerzenie zapisów art. 59 projektu ustawy o Narodowym Funduszu Mieszkaniowym i przekazywaniu nieruchomości gruntowych Skarbu Państwa na cele budownictwa mieszkaniowego o grunty na terenach gmin wiejskich. Art. 59 mówi o tym, że właściwe organy sporządzają wykazy niezabudowanych nieruchomości położonych w granicach: gmin miejskich, miast w gminach miejsko-wiejskich, dzielnic Warszawy, stanowiących własność Skarbu Państwa.

Jak mówi Leszek Świętalski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich, gminy wiejskie nie widzą uzasadnienia, dlaczego z całości konstrukcji Narodowego Funduszu Mieszkaniowego, wyłączono akurat wyłącznie tereny wiejskie, nawet w gminach miejsko-wiejskich.

Świętalski dodaje, że gminy wiejskie mają problem z zabudową popegeerowską. „Substancja mieszkaniowa jest tam kompletnie zrujnowana, zdekapitalizowana i dotknięta śmiercią techniczną”.

- Agencja Nieruchomości Rolnych robi wszystko, by bezproblemowo przerzucić ciężar relokacji mieszkańców z tej substancji na gminy. W niektórych gminach nie ma gruntów, a tymi gruntami zarządza ANR – wyjaśnia Świętalski.

Jego zdaniem, gminy mogą pomóc swoim mieszkańcom, budując nowe lokale, ale potrzebują tych gruntów.

Bank ziemi daje swobodę gromadzenia gruntów

Narodowy Fundusz Mieszkaniowy będzie pełnił funkcję „banku ziemi", gromadząc, zarządzając i inwestując zasobami nieruchomości Skarbu Państwa.

Jak wyjaśnia Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, w banku ziemi gromadzone będą grunty o różnym przeznaczeniu, jednak nie wszystkie te grunty będą zabudowane. Mogą one być przedmiotem obrotu. Mogą być sprzedane, by w ich miejsce kupić inny grunt, który będzie przeznaczony na cele mieszkaniowe.

- Bank ziemi dotyczy tylko i wyłącznie pewnego narzędzia, które będzie dawało swobodę gromadzenia rożnego rodzaju gruntów, z których część będzie nadawała się pod zabudowę i będzie wykorzystywana, a część będzie przedmiotem zbycia – wyjaśnia Tomasz Żuchowski.

Żuchowski podkreśla, że realizacja programu Mieszkanie Plus musi być spójna z obecną urbanizacją miast i w żaden sposób nie powodować budowania mieszkań w szczerym polu.

Jak dodaje, w gminach istnieje nieproporcjonalny system przeznaczania gruntów pod zabudowę. – Mamy gminy, które przeznaczyły 100 proc. terenów pod zabudowę, mamy też gminy z deficytem terenów pod zabudowę – wyjaśnia Tomasz Żuchowski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.