PARTNER PORTALU
  • BGK

Jest szansa na metro w Krakowie

  • PAP/Dziennik Polski    27 stycznia 2014 - 07:14
Jest szansa na metro w Krakowie

- Na budowę pierwszej linii podziemnej komunikacji w Krakowie potrzeba 9-11 miliardów złotych. Jeśli połowę pieniędzy dałaby Unia Europejska, drugą dołożyłby prywatny inwestor.
Władze Krakowa zgłosiły w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju pomysł budowy pierwszej linii metra. Przedstawiciele urzędu miasta zapytali resort, jakie są szanse na współfinansowanie inwestycji ze środków unijnych przewidzianych na lata 2014-2020 - informuje "Dziennik Polski".

Jednym z argumentów w rozmowach z ministerstwem są starania Krakowa o organizację igrzysk zimowych w 2022 r. Koszt budowy pierwszej linii metra wschód-zachód szacuje się na 9-11 miliardów złotych, przy założeniu, że będzie miała ok. 17 km długości, w tym ok. 8 km pod ziemią. Aby inwestycja mogła być zrealizowana, dofinansowanie z UE musiałoby wynieść 4-5 mld zł.

To jednak dopiero połowa potrzebnej kwoty. Resztę miałby dołożyć inwestor zewnętrzny. Część wyłożonych pieniędzy odzyskiwałby on poprzez zarządzanie metrem, a pozostałe otrzymywałby od miasta przez 30 lat w formie corocznej dopłaty. Jak dowiedział się "Dziennik Polski", jest już firma zainteresowana takim rozwiązaniem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Mazowsze, 2014-02-22 16:53:40

    Apeluje do mieszkańców Małopolski.Nie pozwólcie na budowę tego metra.U nas w Mazowieckim,dzięki budowie 2 linii w Wawie,peryferia województwa umierają.U was może być to samo,jak się nie obronicie.Bo nie sądze by budowa metra w Krakowie nie dała po kieszeni województwu.