Jest szansa na metro w Krakowie

  • PAP/Dziennik Polski
  • 27-01-2014
  • drukuj
- Na budowę pierwszej linii podziemnej komunikacji w Krakowie potrzeba 9-11 miliardów złotych. Jeśli połowę pieniędzy dałaby Unia Europejska, drugą dołożyłby prywatny inwestor.
Jest szansa na metro w Krakowie

Władze Krakowa zgłosiły w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju pomysł budowy pierwszej linii metra. Przedstawiciele urzędu miasta zapytali resort, jakie są szanse na współfinansowanie inwestycji ze środków unijnych przewidzianych na lata 2014-2020 - informuje "Dziennik Polski".

Jednym z argumentów w rozmowach z ministerstwem są starania Krakowa o organizację igrzysk zimowych w 2022 r. Koszt budowy pierwszej linii metra wschód-zachód szacuje się na 9-11 miliardów złotych, przy założeniu, że będzie miała ok. 17 km długości, w tym ok. 8 km pod ziemią. Aby inwestycja mogła być zrealizowana, dofinansowanie z UE musiałoby wynieść 4-5 mld zł.

To jednak dopiero połowa potrzebnej kwoty. Resztę miałby dołożyć inwestor zewnętrzny. Część wyłożonych pieniędzy odzyskiwałby on poprzez zarządzanie metrem, a pozostałe otrzymywałby od miasta przez 30 lat w formie corocznej dopłaty. Jak dowiedział się "Dziennik Polski", jest już firma zainteresowana takim rozwiązaniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Apeluje do mieszkańców Małopolski.Nie pozwólcie na budowę tego metra.U nas w Mazowieckim,dzięki budowie 2 linii w Wawie,peryferia województwa umierają.U was może być to samo,jak się nie obronicie.Bo nie sądze by budowa metra w Krakowie nie dała po kieszeni województwu.

Mazowsze, 2014-02-22 16:53:40 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE