PARTNER PORTALU
 • BGK

Jeszcze jedna obniżka w Białymstoku?

 • pap    23 października 2013 - 16:26
Jeszcze jedna obniżka w Białymstoku?

Białostoccy radni SLD uważają, że możliwa byłaby kolejna obniżka opłat dla mieszkańców ze względu na niższe koszty funkcjonowania systemu odbioru i zagospodarowania odpadów w mieście. Chcą, by prezydent przedstawił obecne koszty działania tego systemu.
Opłaty za śmieci w Białymstoku zostały po raz pierwszy obniżone w czerwcu, gdy okazało się, iż w przetargu na wywóz śmieci firmy zaproponowały stawki niższe, niż zakładano, co zmniejszyło koszty odbioru śmieci mniej więcej o 6 mln zł.

Uchwalona wówczas przez radnych obniżka opłat wyniosła ok. 11-12 proc. w zależności od mieszkania - stawki w Białymstoku zależne są od powierzchni lokalu.

Za mieszkanie o powierzchni do 40 metrów kw. przy odbiorze segregowanych śmieci trzeba zapłacić od 1 lipca 19 zł, za mieszkanie o powierzchni 40,01-80 metrów kw. 35 zł, a za większe niż 80 metrów kw. - 45 zł. Według uchwały z marca ceny te - przy segregowanej zbiórce - wyniosły odpowiednio: 24 zł, 38 zł i 49 zł. Przy odpadach zmieszanych były wyższe o 50 proc.

Radni SLD chcieli wówczas obniżyć stawki mnie więcej o 20 proc., jeszcze większych obniżek domagali się radni PiS, żadna z tych propozycji jednak nie przeszła.

Teraz radni SLD chcą, by prezydent miasta przedstawił analizę, ile rzeczywiście funkcjonowanie systemu kosztuje, biorąc pod uwagę m.in. to, iż zakładano w kosztach tego systemu pieniądze na utworzenie tzw. gniazd, czyli miejsc zbiórki selektywnej, których dotąd nie ma.

Radny Janusz Kochan mówił też w środę na konferencji prasowej, że jeśli śmieci w mieście będą tak odbierane jak obecnie, czyli w niektórych miejscach z opóźnieniem, a mieszkańcy płacą ustalone stawki, to w systemie powstają oszczędności.

Radny Michał Karpowicz powiedział, że w tej sytuacji SLD chce, by prezydent miasta dokonał analizy wszystkich kosztów funkcjonowania gospodarki odpadami i zaproponował znaczne zmniejszenie stawek opłat dla mieszkańców. "Bo te stawki są nierealne w stosunku do obecnej sytuacji" - uważa Karpowicz.

SLD zapowiada, że jeśli prezydent miasta sam nie wystąpi z takim projektem, zrobią to radni.

W poniedziałek władze Białegostoku poinformowały, że dotąd naliczono blisko 500 tys. zł kar firmom wywożącym śmieci z miasta od 1 lipca. Dały im do końca października czas na poprawę jakości świadczonych usług. Zastrzeżenia dotyczą przede wszystkim nieterminowego odbioru odpadów, braku pojemników i worków na szkło (firmy odbierające zobowiązane są do ich dostarczania na własny koszt - PAP) czy przepełnienia pojemników.

Karol Świetlicki z komunalnej spółki Lech, która odpowiada za działalność systemu odbioru i zagospodarowania odpadów w Białymstoku przypomniał w środę w rozmowie z PAP, że w związku z tym, iż ceny uzyskane w przetargu na wywóz odpadów okazały się niższe, niż zakładano, w czerwcu obniżono opłaty za odbiór śmieci.

Dodał, że pełne dane o realnych kosztach będzie można wyliczyć po pół roku działalności nowego systemu, bo np. ilość śmieci mniejsza w czasie wakacji może okazać się większa w okresie jesienno-zimowym. Zwrócił też uwagę, że firmy dostają pieniądze nie za liczbę odbiorów, ale za ilość śmieci odebranych i wywiezionych, a w przypadku, gdy nie realizują umów, są karane, łącznie z możliwością odstąpienia od tych umów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.