PARTNER PORTALU
  • BGK

Jeszcze zimą trzy łupkowe odwierty PGNiG

  • PAP    30 stycznia 2013 - 13:09

W lutym i marcu br. mają rozpocząć się trzy kolejne odwierty PGNiG w poszukiwaniu gazu łupkowego na Pomorzu - poinformowało biuro prasowe Polskiego Górnictwa i Gazownictwa Naftowego.
Po koniec lutego mają rozpocząć się prace wiertnicze w Wysinie w powiecie kościerskim. Prace prowadzić będzie firma z Grupy PGNiG - Poszukiwania Nafty i Gazu Jasło.

Spółka chce, żeby w marcu ruszyły prace wiertnicze w Kochanowie (powiat wejherowski) i Borczu (powiat kartuski). Przetargi firm wykonujących m.in. prace wiertnicze są w toku.

PGNiG podało, że nadal trwa szczelinowanie hydrauliczne w poszukiwaniu gazu na odwiercie Lubocino na Pomorzu. "Prace posuwają się systematycznie do przodu" - podała spółka. Prace prowadzi tam spółka Halliburton.

PGNiG poinformowało na początku grudnia, że w ciągu kilku najbliższych dni przeprowadzi szczelinowanie hydrauliczne w Lubocinie, a do końca grudnia firma będzie wiedzieć, czy jest tam gaz łupkowy. Nie udało się to jednak w grudniu. Rzeczniczka PGNiG Joanna Zakrzewska informowała PAP w styczniu, że "ze względu na specyficzne warunki geologiczne na niektórych etapach przeprowadzonych prac osiągnięte rezultaty różniły się od przyjętych pierwotnie założeń".

Koncesja Wejherowo na Pomorzu jest jedną z 15 koncesji poszukiwawczych gazu z łupków, jakie posiada PGNiG. Według ekspertów należy do najbardziej perspektywicznych. Prace na koncesji Wejherowo PGNiG rozpoczęło w 2010 roku. Na odwiercie pionowym Lubocino-1 wykonano we wrześniu 2011 roku zabiegi szczelinowania, które potwierdziły występowanie gazu z łupków. Następnie wykonano odwiert poziomy.

W listopadzie PGNiG podało, że w przetargu na wykonanie szczelinowania na Lubocinie wygrała firma Halliburton Company Germany. W przetargu brały też udział firmy: Schlumberger Polska, United Oilfield Services oraz Weatherford Poland.

PKN Orlen przeprowadzi w tym roku maksymalnie dwa zabiegi szczelinowania hydraulicznego. Najbliższy rozpocznie się na przełomie pierwszego i drugiego kwartału w gminie Wierzbica, w miejscowości Syczyn - poinformowało PAP biuro prasowe płockiego koncernu. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.