PARTNER PORTALU
  • BGK

Jeździsz autem na prąd? W Gdańsku zaparkujesz za darmo

  • KDS    2 listopada 2017 - 18:40
Jeździsz autem na prąd? W Gdańsku zaparkujesz za darmo
Właściciele "elektryków" w Gdańsku zaparkują za darmo (fot. UM Gdańsk)

Właściciele samochodów z napędem elektrycznym i typu plug-in w Gdańsku zaparkują za darmo. Miasto zapowiada budowę kolejnych stacji ładowania dla tego typu aut.
- Wsparcie dla samochodów wyposażonych w ekologiczne źródła napędu, to jeden ze sposobów na czyste i bardziej przyjazne miasto – mówi Piotr Grzelak zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej. Jak dodaje, ten sam cel ma promowanie poruszania się po mieście rowerami, czy tworzenie sieci komunikacji zbiorowej, która będzie spełniała oczekiwania mieszkańców. 

– Bezpłatne parkowanie dla pojazdów elektrycznych i hybryd plug-in to nie wszystko. Inwestujemy także w rozbudowę stacji ładowania tego typu pojazdów - podkreśla Grzelak. 

Obecnie za pierwszą godzinę postoju w płatnej strefie kierowcy płacą 3,00 zł. Druga godzina kosztuje 3,60 zł, trzecia 4,30 zł i każda kolejna 3,00 zł.

Czytaj więcej: Po ile autobus? Elektryczny, hybrydowy, spalinowy? Gminy inwestują w elektromobilność

Kierowcy, którzy chcieliby skorzystać z nowej propozycji, muszą wyrobić specjalny identyfikator w Gdańskim Zarządzie Dróg i Zieleni. Ponadto w Gdańsku właściciele pojazdów mogą ładować swoje auta w specjalnie przystosowanych stacjach ładowania pojazdów, zwanych też stacjami dokującymi.

Znajdują się one przy GZDZ (ul. Partyzantów 36), Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym (Karwieńska 3), przy stadionie żużlowym (Zawodników 1). Kolejne 3 stacje, we współpracy m.in. z miastem, ufundowała firma Energa (przy Urzędzie Miejskim, stacja paliw ul. Zwycięstwa 13 oraz przy Olivia Business Centre).

- Ładowanie samochodu elektrycznego jest bezpłatne. Trzeba jednak mieć specjalną kartę identyfikacyjną, którą wydają Gdański Zarząd Dróg i Zieleni oraz Energa – dodaje Grzelak. - Liczymy, że w promocję ekologicznego transportu w Gdańsku włączą się także dealerzy samochodowi. Razem możemy zdziałać więcej.

Bezpłatne parkowanie dla "elektryków" to nie jedyne nietypowe rozwiązanie skierowane do kierowców, jakie pojawiło się w ostatnim czasie na Pomorzu. Pod koniec października w Trójmieście pełną para ruszyła usługa carsharingu. Kierowcy mogą wynająć na czas jedno z 200 dostępnych samochodów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Marty, 2017-11-15 10:45:24

    Wszystkim mieszkańcom Gdańska, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup auta na prąd pozostaje oszczędzanie w inny sposób. Godnym uwagi sposobem są grupowe zakupy prądu i gazu, które pozwalają obniżyć cenę energii dzięki sile grupy. Grupowe zakupy przeprowadzane są już także w sieci na przykład na pl...atformie Ogarniamprad.pl  rozwiń
  • zwykłykierowca, 2017-11-03 14:20:43

    Dla bogaczy taniej a nawet bezpłatne parkowanie. Paranoja. Gdyby mnie było stać na pojazd elektryczny to bym go kupił, a że mnie nie stać to zostaję ukarany "opłatą parkingową".