PARTNER PORTALU
 • BGK

Jeżeli komuś się wydaje, że mnie zastraszy – to się myli

 • Michał Rodak    19 października 2012 - 06:59
Jeżeli komuś się wydaje, że mnie zastraszy – to się myli

Zaczynam się zastanawiać w jakim kraju żyję. Wpłynęło do nas pismo, w którym UOKiK domaga się - w imieniu ZPGO - ustosunkowania się do ich zarzutów i informacji, czy Inowrocław złożył już wniosek do TK - ujawnia Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia.
Jakie są obecne losy złożonego przez władze Inowrocławia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z konstytucją przepisów ustawy śmieciowej w zakresie przetargów na wywóz odpadów komunalnych?

Ryszard Brejza, prezydent Inowrocławia: Tego samego dnia, gdy Rada Miasta podjęła uchwałę w tej sprawie, wniosek został wysłany. Mamy potwierdzenie, że wpłynął on do Trybunału Konstytucyjnego i czekamy na jego wstępne rozpatrzenie od strony formalnej. Jeszcze kilka dni temu do tego nie doszło, a dopiero później może zostać rozpatrzony merytorycznie.

W momencie składania wniosku uzyskaliście państwo poparcie sporej grupy samorządowców. To grono, które wciąż się powiększa... Nawet wczoraj pisaliśmy o tym, ze Związek Miast Polskich poparł Inowrocław ws. odpadów.

- To prawda. Niektóre gminy przekazują do nas projekty uchwał udzielających nam poparcia, a inne robią to poprzez związki regionalne. Ja zachęcam natomiast, by kierować takie wsparcie bezpośrednio do TK. Naszym największym problemem jest upływający czas. Mamy nadzieję, że trybunał podejdzie do tej sprawy ze zrozumieniem. To przecież problem dla co najmniej kilkuset samorządów oraz milionów mieszkańców miast i gmin.

Działania przeciwko ustawie i przetargom na wywóz odpadów spotkały się jednak z ostrą krytyką ze strony m.in. Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami. Zdaniem jego przedstawicieli, zależy państwu jedynie na ochronie własnych interesów i etatów.

Czytaj też: Chodzi o to, że koledzy chcą tworzyć etaciki

- Myślę, że mógłbym postawić przed nimi lustro, by popatrzyli na siebie, gdy to mówią i by ten odbity głos do nich powrócił. W odróżnieniu od nich występujemy w interesie publicznym. Jesteśmy bowiem zobowiązani ustawowo do realizacji zadania własnego. Dla nas to więc nie tylko biznes.

Zgodnie z ideą samorządności to gmina powinna mieć prawo do wyboru formy realizacji tego zadania. Najpierw pozbawił go nas jednak parlament, a ku mojemu zaskoczeniu, twardo broni tego nadal rząd.

Przeciwnicy zarzucają też państwu, że działacie na szkodę polskich przedsiębiorców i wbrew prawom wolnego rynku...

- Absolutnie to do mnie nie przemawia, bo jako samorząd realizujemy zadanie własne i działamy zgodnie z naturą samorządu wpisaną do konstytucji. Osoby, które tak mówią, powinny wiedzieć, że w państwach starej Unii Europejskiej, a więc Francji, Niemczech, Belgii i Holandii obowiązuje właśnie zasada, o którą walczymy.

Niech krytykujący nas sprawdzą, co oznacza słowo samorząd. To samorządowi musi podlegać wybór formy realizacji tego zadania. Sam nie atakuję natomiast firm prywatnych. Proszę jedynie o pewien umiar i wstrzemięźliwość.

Mógłbym podać wiele przykładów uzasadniających moje obawy. Proszę porozmawiać z burmistrzami miast, które przeprowadziły skuteczne referenda w oparciu o starą ustawę. Co ma powiedzieć np. burmistrz Karpacza, jeżeli kilka lat temu mieszkańcy jego gminy w sposób demokratyczny w referendum wybrali go jako organ odpowiedni do zorganizowania odbioru i zagospodarowania odpadów.

Burmistrz powołał wtedy jednostkę budżetową, która odbiera odpady i zainwestował publiczne pieniądze. Teraz, jako organ administracji publicznej, jest wyeliminowany z rynku. To żenujące i śmieszne.×
KOMENTARZE (71)

 • TEKO, 2014-03-08 09:50:02

  Czy to się tylko tak wydaje? Albo to jest prawda dotycząca obu stron?
 • Eliot Ness, 2013-01-15 14:03:10

  Nie pomogą jaja - jak mafia sporządzi betonowe buty aby Brejza nie dotarł na rozprawę Trybunału... Nie po to zdobywali władzę nad odpadami - aby ją teraz stracić...
 • Prajczar, 2013-01-15 10:58:14

  Brejza - Jeden z niewielu ludzi ze świecznika który ma jaja. Wróżę mu przyszłość. Szkoda, że jest osamotniony gdyż pozostali to trzęsidupy.