PARTNER PORTALU
  • BGK

Jezioro Domowe w Szczytnie zdatne do kąpieli

  • PAP    28 lipca 2011 - 13:06
Jezioro Domowe w Szczytnie zdatne do kąpieli

Niezdatne od kilku lat z powodu zanieczyszczeń Jezioro Domowe w Szczytnie w te wakacje jest dopuszczone do użytku.
Trwająca od roku rekultywacja akwenu spowodowała, że woda jest znów przejrzysta. Można się w niej kąpać.

Jak przypomniała burmistrz Szczytna, Danuta Górska, Jezioro Domowe Duże i sąsiadujące z nim Jezioro Domowe Małe przez lata były zanieczyszczone i w czasie sezonu wakacyjnego powierzchnię wody pokrywał zielony kożuch sinic, który skutecznie, także nieprzyjemnym zapachem, odstraszał mieszkańców i turystów. Musieli oni korzystać z kąpieli w innych okolicznych jeziorach.

Od roku prowadzona jest rekultywacja obu jezior, która powoduje zmniejszenie rozwoju sinic wywołujących zakwit jezior. Przyniosła już ona pierwsze rezultaty. Zamknięte od lat kąpielisko funkcjonuje. W tym roku w słoneczne dni nad jeziorem plażuje nawet 300 osób.

Oczyszczenie jezior jest współfinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Olsztynie i samorząd Szczytna.

Trzyletni proces rekultywacji, który potrwa do 2012 roku, będzie kosztował 450 tys zł. Do tej pory na rekultywację Domowego Dużego i Domowego Małego wydano 320 tys. zł, z czego 240 tys. zł przekazał fundusz.

Jak poinformowała rzeczniczka warmińsko-mazurskiego sanepidu, Elżbieta Łabaj, w tym roku kąpielisko zostało dopuszczone do użytku bez problemów.

W ubiegłych latach otwarte było tylko przez kilka dni w sezonie. Wypoczynek nad wodą uniemożliwiało, oprócz kwitnących glonów, także zanieczyszczenie bakterologiczne.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.