PARTNER PORTALU
  • BGK

Już 233 tys. osób pojechało II linią metra. Nie obyło się bez problemów

  • PAP    9 marca 2015 - 13:02
Już 233 tys. osób pojechało II linią metra. Nie obyło się bez problemów
Mieszkańcy Warszawy najczęściej korzystają ze stacji "Świętokrzyska", na której krzyżują się I i II linia (II linia metra, fot.um.warszawa.pl/R.Motyl)

233 tys. pasażerów skorzystało z II linii metra w pierwszym dniu funkcjonowania podziemnej kolejki. Mieszkańcy Warszawy najchętniej korzystali ze stacji "Świętokrzyska". Nie obyło się bez problemów technicznych - pojawiły się awarie schodów ruchomych.
Pierwsi pasażerowi pojechali nową linią w niedzielę, ok. godz. 9.40. Według szacunków z drugiej nitki metra może korzystać do 300 tys. pasażerów dziennie - powiedziała w poniedziałek rzecznik metra Anna Bartoń.

Głównym problemem w pierwszej dobie funkcjonowania podziemnej kolejki były awarie schodów ruchomych. "Z jednej strony spowodowane aktami wandalizmu, ale kilkadziesiąt awarii jest spowodowanych włączaniem przycisku stop" - mówiła Bartoń.

Jak tłumaczyła, schody ruchome na stacjach nowej nitki mają przycisk "stop", który w sytuacjach zagrożenia mogą naciskać pasażerowie. Po naciśnięciu guzika, schody zatrzymują się; powiadamiane są też służby metra. "Za każdym razem, gdy schody są wyłączane w ten sposób, musi wyjechać do nich serwis, który uruchomi je ponowie. Pasażerowie korzystają z tych przycisków, testując schody" - wyjaśniła rzeczniczka metra.

Dodała, że aktualnie niektóre schody wciąż są wyłączone. "Zarówno serwis producenta, jak i nasze pogotowie pracują na bieżąco, starając się udrożnić te przepływy" - zapewniła.

Drobną usterkę systemu kontroli zamknięcia drzwi pociągu zanotowano w poniedziałek ok. godz. 9 na stacji Stadion Narodowy. Pasażerowie musieli wysiąść z metra, które odjechało puste. Jak zapewniła Bartoń, system zresetowano, po czym skład ponownie powrócił do jazdy.

W poniedziałek mieszkańcy Warszawy najczęściej korzystają ze stacji "Świętokrzyska", na której krzyżują się I i II linia.

"Następnie warszawiacy bardzo chętnie korzystają ze stacji Rondo ONZ oraz Nowy Świat-Uniwersytet. Sporo osób korzysta również ze stacji Dworzec Wileński" - powiedziała Bartoń.

Przypomniała, że na II linii metra zamontowano inne bramki wejściowe niż na I linii. "Część pasażerów, próbując wychodzić ze stacji, stara się ponownie skasować bilet, oczywiście to jest niepotrzebne, ale nie obserwujemy jakiś specjalnych zatorów" - powiedziała rzecznik metra.

Większość lokali użytkowych przy stacjach nowej linii jest jeszcze niezagospodarowana, ale w tym tygodniu mają być znane oferty na ich wykorzystanie. Przetarg rozstrzyga się w środę - powiedziała Bartoń.

Centralny odcinek II linii metra o długości ponad 6 km łączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Ma siedem stacji. Kolejno od zachodu na wschód są to: "Rondo Daszyńskiego", "Rondo ONZ", "Świętokrzyska", "Nowy Świat - Uniwersytet", "Centrum Nauki Kopernik", "Stadion Narodowy" i "Dworzec Wileński".

Z pierwszą linią metra druga krzyżuje się na stacji "Świętokrzyska".

"Głosem" drugiej linii warszawskiego metra jest Maciej Gudowski, jeden z najpopularniejszych lektorów w Polsce.

Kandydaturę Gudowskiego poparło niemal 50 proc. mieszkańców, którzy wzięli udział w internetowym głosowaniu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.