PARTNER PORTALU
  • BGK

Już czwarty raz nie sprzedali PKS-u w Kielcach

  • PAP    7 września 2010 - 15:42
Już czwarty raz nie sprzedali PKS-u w Kielcach

Ze względu na brak zgłoszeń nie odbędzie się zaplanowana na środę aukcja dot. sprzedaży akcji Przedsiębiorstwa Komunikacji Samochodowej w Kielcach - poinformowało w komunikacie Ministerstwo Skarbu Państwa. To czwarte podejście do prywatyzacji spółki.
W majowym procesie prywatyzacyjnym - poprzez negocjacje - do ministerstwa nie wpłynęły wiążące oferty. Nikt nie zgłosił się do dwóch aukcji, ogłoszonych w czerwcu i w lipcu. W trzeciej aukcji - ogłoszonej w połowie sierpnia - cena wywoławcza za akcje stanowiące 85 proc. kapitału zakładowego spółki wyniosła ponad 8 mln zł.

Swoje oferty firmy zainteresowane przejęciem przedsiębiorstwa mogły zgłaszać do piątku, 3 września.

Jak powiedział we wtorek Piotr Koszewski z biura prasowego resortu skarbu, nie zapadły jeszcze decyzje co do dalszych działań w kwestii kieleckiego przewoźnika. "Zawsze po zamknięciu aukcji ministerstwo rozważa różne możliwości działania, w zależności od tego, co jest bardziej zasadne dla danej spółki: kolejną próbę aukcji, zmianę trybu prywatyzacji czy też komunalizację" - dodał Koszewski.

O przejęcie kieleckiego PKS starał się prezydent tego miasta Wojciech Lubawski - w maju wystąpił do resortu z wnioskiem o nieodpłatne przekazanie akcji PKS Kielce na rzecz samorządu. Ministerstwo nie wyraziło zgody, bowiem w opinii resortu propozycja wiązałaby się za groźbą zwolnienia 178 pracowników.

Zgodnie z zamysłem prezydenta Kielc, miasto miałoby przejąć dworzec PKS i okalającą go nieruchomość gruntową, natomiast Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacji stałoby się właścicielem taboru i wykonywało nim międzymiastowe usługi przewozowe.

Od 12 maja przez 11 tygodni związkowcy Solidarności okupowali gabinet prezesa zakładu Marka Wołocha. Sprzeciwiali się planom restrukturyzacji spółki, w wyniku której pracę może stracić 77 osób ze 183 zatrudnionych. Żądali także odwołania prezesa i dokończenia procesu prywatyzacji firmy. Uważają, że jedynym rozwiązaniem jest komunalizacja.

Zdaniem prezesa Wołocha, restrukturyzacja jest konieczna ze względu na nierentowność głównej działalności firmy - komunikacji zwykłej. W grudniu 2009 r. zarząd spółki podjął decyzję o likwidacji około 35 kursów, w planach jest likwidacja kolejnych 60. To powoduje ograniczanie taboru i kosztów eksploatacji oraz redukcję zatrudnienia.

Jak powiedział prezes kieleckiego PKS, restrukturyzacja - ze względu na brak środków - jest prowadzona w okrojonej formie. Pieniądze są potrzebne m.in. na wypłatę odpraw zwalnianym pracownikom. Od lipca pracę straciło 9 osób, czterem kolejnym nie przedłużono umów.

"Czekamy na wypłatę środków z odszkodowania za wywłaszczenie gruntów pod budowę węzła komunikacyjnego Żelazna. Powinniśmy uzyskać ok. 3 mln złotych, co pozwoli na dokończenie restrukturyzacji" - mówił Wołoch.

Według prezesa, kielecki PKS nie jest w stanie sprostać cenowo ani sprzętowo dużej konkurencji prywatnych busów jeżdżących w województwie świętokrzyskim. Restrukturyzacja ma przyczynić się do poprawienia kondycji finansowej spółki w sytuacji, w której nie doszłoby do prywatyzacji, i zapobiec ogłoszeniu upadłości firmy. Upadłość zagraża z powodu zaległości ubezpieczeniowych (ZUS), skarbowych, podatkowych i handlowych.
 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Racjonalista partyjny, 2010-09-07 17:07:02

    Prezydent Kielc, powinien zgromadzić fundusze na dopłaty politycznemu biznesmenowi i honorowe przekazanie środków transportu< Ten z kolei sprzeda tabor i podzieli się uczciwie. Kielczanie zyskają na zdrowiu chodząc do szkół i do kościoła pieszo i nieliczni do pracy rowerami. TANIO i ZDROWO i... mniej wypadków.  rozwiń