PARTNER PORTALU
  • BGK

Już ponad 3 tysiące miast jest "smart"

  • PAP    14 listopada 2014 - 08:49
Już ponad 3 tysiące miast jest "smart"

Już ponad 3 tysiące miast na świecie wykorzystują nowoczesne technologie po to, by ich mieszkańcom żyło się wygodniej i zdrowiej, a środowisko naturalne w ich otoczeniu było maksymalnie chronione. Takie ośrodki określa się mianem "smart city", będzie ich więcej.
Chodzi o miasta, które wdrażając innowacyjne technologie dbają o komfort życia mieszkańców i środowisko naturalne.

Podczas trwających w chińskim mieście Chengdu targów "Michelin Challenge Bibendum", poświęconych innowacyjnym rozwiązaniom m.in. w transporcie, poinformowano, że na świecie już ponad 3 tys. miast wykorzystuje nowoczesne technologie po to, by ich mieszkańcy nie tracili czasu w korkach i oddychali czystszym powietrzem.

W rozwój rozwiązań przyjaznych ludziom i środowisku angażują się m.in. branże motoryzacyjna, informatyczna i elektroniczna. Eksperci wskazują, że rozwój rozwiązań "smart city" jest konieczny, bo już połowa ludności świata mieszka w miastach, które stają się coraz bardziej zatkane i zatłoczone; brakuje w nich czystego powietrza, przestrzeni i energii elektrycznej.

Emmanuel Genard, który w koncernie IBM zajmuje się rozwiązaniami "smart city", wylicza m.in. rozwiązania informatyczne służące tworzeniu przestrzeni przyjaznej ludziom. Np. mieszkańcy Miami w USA jadąc na zakupy dostają SMS, gdzie mają zaparkować w razie tłoku przed supermarketem; w brazylijskim Rio codziennością jest informowanie ludzi o trasach, którymi kierowcy mogą ominąć korek.

"Wysyłając SMS stosujemy m.in. urządzenia, które korzystają z systemu nawigacji i lokalizacji satelitarnej GPS; dzięki temu wiemy, do kogo informację kierować, a do kogo nie" - wyjaśnił Genard.

Czytaj też:  Smart cities: ta norma będzie rewolucją dla władz miast

"Smart city" to również podnoszenie poziomu bezpieczeństwa mieszkańców, ponieważ miasta są stale monitorowane przez systemy kamer. W razie nieszczęścia straż pożarna czy karetka wyjeżdża do zdarzenia, obywając się bez sygnału od świadków.

"Na cyfrowych mapach miast nanosimy rozmaite dane - gdzie znajduje się jaka służba, ilu liczy ludzi gotowych do pomocy itp. Dzięki temu szybko można podjąć decyzję, kogo wysyłać na miejsce, oraz czy potrzeba wsparcie z zewnątrz" - dodał Genard.

Koszty wprowadzania innowacyjnych technologii informatycznych w miastach zależą od skali zastosowań i wielkości miasta; jednak nawet tam, gdzie zastosowane rozwiązania są kosztowne, zwykle samorządy są z nich zadowolone. "Miasta, które wprowadziły nowoczesne rozwiązania, polecają je kolejnym" - zapewnił.

Miasta "smart" troszczą się o środowisko m.in. rozwijając i unowocześniając transport publiczny - zwłaszcza metro, tramwaje i sieć wypożyczalni rowerów - ponieważ tego rodzaju komunikacja pozwala na minimalizowanie emisji CO2.

Np. paryskie metro od 2000 roku prowadzi obliczony na 30 lat program modernizacji, w ramach którego do 2017 roku chce o połowę zmniejszyć zużycie energii elektrycznej dzięki zastosowaniu do oświetlania lamp LED. Lyon wyłącza całe kwartały dla ruchu prywatnych aut i wprowadza w jego miejsce rowery i transport publiczny.

W Polsce tego rodzaju technologie w publicznej komunikacji wprowadza m.in. Olsztyn, który po 50 latach na nowo buduje linie tramwajowe i wprowadza inteligentny system kierowania ruchem, promujący komunikację miejską w miejsce aut prywatnych. System ma być gotowy w przyszłym roku, a projekt jest współfinansowany ze środków europejskich.KOMENTARZE (1)

  • aleksander, 2014-11-17 09:24:02

    to fakt, dość nowoczesne i innowacyhne rozwiązanie..moja siostra mieszka i prauje w urzędzie w Cieszynie i ich urząd już od dłuższego czasu wysyła SMSem ostrzeżenia o zagrożeniach czy awariach. Tak samo w sytuacjach kryzysowych, mieszkańcy pierwsi dowiadują się np. o gradobiciu. z tego co kojarzę ko...rzystają z systemu tidemobile.pl fajna sprawa :)  rozwiń