PARTNER PORTALU
  • BGK

Kajakarze zebrali 90 worków śmieci

  • PAP    13 maja 2012 - 07:30
Kajakarze zebrali 90 worków śmieci

Ponad 30 osób na 26 kajakach sprzątało w sobotę – mimo niesprzyjającej pogody – rzekę Bobrzę poniżej oczyszczalni ścieków w Sitkówce k. Kielc.
Kajakarze zbierali śmieci z koryta i brzegów rzeki na 10-kilometrowym odcinku od oczyszczalni ścieków w Sitkówce do ujścia Bobrzy do Czarnej Nidy w pobliżu Lipowicy.

Sprzątanie trwało od przedpołudnia do wieczora, a uczestników nie zraził ani deszcz, ani chłód. Akcję zorganizowały Wodociągi Kieleckie oraz portal Wirtualne Świętokrzyskie.

Jak poinformował rzecznik Wodociągów Kieleckich Ziemowit Nowak, kajakarze zebrali 90 worków śmieci, każdy o pojemności 120 litrów. Z rzeki wyciągnięto także odpady wielkogabarytowe, wśród nich lodówkę, trzy opony i zderzak samochodowy. Odpady wypełniły przyczepę ciężarówki.

Według Nowaka, dzięki unowocześnieniu i rozbudowaniu oczyszczalni ścieków w Sitkówce, woda w rzece jest czysta do tego stopnia, że można w niej bezpiecznie pływać i poić zwierzęta. Bobrza ma obecnie drugą klasę czystości, a trzy lata temu nie mieściła się w żadnej klasie.

Rzek o drugiej klasie czystości jest niewiele. Według ostatniego zestawienia Głównego Inspektora Ochrony Środowiska za 2010 rok, tak dobry stan czystości miało tylko 44 spośród 540 przebadanych rzek i odcinków rzek w Polsce. Czystsze, z pierwszą klasą, są jedynie rzeki u źródeł.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.