PARTNER PORTALU
  • BGK

Kalisz eksmituje czynszowych dłużników. Rekordzista ma 100 tys. zł długu

  • PAP/JS    19 czerwca 2017 - 21:43
Kalisz eksmituje czynszowych dłużników. Rekordzista ma 100 tys. zł długu
Eksmisji nie podlegają matki z dziećmi, osoby z niepełnosprawnościami oraz starsze. fot. Fotolia

Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Kaliszu rozpoczął eksmisje zadłużonych najemców z mieszkań socjalnych do lokali tymczasowych. W kilkudziesięciu przypadkach zadłużenie z tytułu braku opłat czynszowych sięga ponad 100 tys. zł.
Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych posiada 400 wyroków sądowych, z których wynika, że eksmitowanemu z mieszkania komunalnego miasto Kalisz musi zapewnić lokal socjalny. Jak powiedziała wiceprezydent Karolina Pawliczak, w Kaliszu brakuje mieszkań socjalnych. "Na dzisiaj potrzebujemy 400 lokali dla tych osób, które znajdują się w najtrudniejszej sytuacji społecznej ale są w stanie płacić ten minimalny czynsz" - wyjaśniła.

Dlatego wprowadzono program pilotażowy, którym objęto dłużników z wyrokami eksmisji, w których sąd nie wskazał wymogu przydziału mieszkania przez miasto.

"Takich wyroków mamy 100. W czerwcu rozpoczęto eksmisje do lokali tymczasowych. W zasobach lokalowych MZBM mieszka 40 osób, których zadłużenie wynosi ponad 100 tysięcy złotych" - powiedziała Pawliczak.

W tym celu w 2017 roku MZBM podpisał z firmą zewnętrzną, posiadającą lokale tymczasowe, umowę na 20 eksmisji, z których zrealizowano 12. "Jednak nikt z eksmitowanych nie skorzystał z pomieszczeń tymczasowych. Bardzo szybko znaleźli sobie inne mieszkania, czyli okazało się, że można sobie w takich sytuacjach dać radę a my odzyskaliśmy już 12 mieszkań" - powiedziała Karolina Pawliczak.

Według wiceprezydent, zadłużenia czynszowe są efektem wielu lat zaniechań władz poprzednich kadencji. "Nikt tej sprawy nie porządkował w MZBM" - powiedziała.

Pawliczak zapewniła, że eksmisji nie podlegają matki z dziećmi, osoby z niepełnosprawnościami oraz starsze.

Jak zaznaczyła wiceprezydent, lokator mieszkania tymczasowego musi mieć zapewniony dostęp do wody i toalety, chociaż woda i WC mogą być poza budynkiem. Musi mieć też możliwość zainstalowania urządzenia do gotowania posiłków i ogrzewania oraz co najmniej pięć metrów kwadratowych powierzchni mieszkalnej na osobę. Umowa z najemcą podpisywana jest na czas określony i nie trwa dłużej niż 6 miesięcy. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.