PARTNER PORTALU
  • BGK

Kalisz: Nowe autobusy za 15 mln zł

  • PAP/JS    7 czerwca 2017 - 14:45
Kalisz: Nowe autobusy za 15 mln zł
Władze miasta podpisały umowy z firmami Scania i MAN (fot. Tomasz Staszczyk/kalisz.pl)

19 nowych autobusów kupionych przez Kaliskie Linie Autobusowe pojawi się w tym roku na ulicach Kalisza. W środę (7 czerwca) władze miasta podpisały umowy z firmami Scania i MAN.
10 nowych autobusów, zamówionych w lutym, pojawi się na ulicach Kalisza już w czerwcu, zaś jesienią przyjedzie dziewięć kolejnych, w tym pięć pierwszych hybryd.

W środę władze miasta podpisały umowy z firmami Scania i MAN. Pierwsza zbuduje autobusy z napędem diesel EURO VI, druga dostarczy pojazdy hybrydowe.

"Mieszkańcy korzystający z usług Kaliskich Linii Autobusowych (KLA) będą jeździli najnowocześniejszym sprzętem dostępnym na rynku" - powiedział prezydent miasta Grzegorz Sapiński.

Wiceprezydent Kalisza Artur Kijewski dodał, że w ciągu dwóch lat zostanie wymieniona połowa z 60 pojazdów w zasobach KLA. Na ten cel pozyskano z dotacji unijnych 15 mln zł. Zakup autobusów był możliwy dzięki dotacji w wysokości 15 mln zł z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

Krzysztof Gawroński z firmy MAN powiedział, że w autobusach hybrydowych nie przewidziano doładowywania akumulatorów; zamontowano superkondensatory, ładujące się w czasie hamowania. "Tyle energii, ile uzyska się z częstego hamowania w czasie eksploatacji w mieście, natychmiast może być zużytkowane do napędu silników elektrycznych. W czasie każdego postoju na przystanku autobus ma wyłączony silnik spalinowy, dzięki czemu nie emituje zanieczyszczeń i hałasu" - wskazał.

Pojazdy firmy Scania będą miały nowy design i aluminiową konstrukcję. "Zastosowanie aluminium sugeruje, że autobusy są lżejsze. Jednak dzięki zastosowaniu dodatkowych zabezpieczeń pasażerowie, którzy podróżują w autobusie, są bezpieczni" - powiedział Andrzej Jaworski z firmy Scania.

Zakup nowych autobusów to część projektu, w ramach którego powstanie w Kaliszu węzeł przesiadkowy i ścieżka rowerowa, na przystankach zostaną zainstalowane tablice dynamicznej informacji pasażerskiej i biletomaty. Wartość całości przedsięwzięcia to 20 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.