PARTNER PORTALU
  • BGK

Kalisz pierwszym miastem ze zdalnymi licznikami

  • PAP    10 kwietnia 2013 - 19:40
Kalisz pierwszym miastem ze zdalnymi licznikami

Kalisz jest pierwszym miastem w Polsce, w którym wymieniono wszystkie liczniki energii elektrycznej na liczniki zdalnego odczytu - poinformował w środę podczas konferencji prasowej prezydent miasta Janusz Pęcherz.
W całym mieście spółka Energa-Operator wymieniła 50 tys. liczników na liczniki zdalnego odczytu i zmodernizowała blisko 300 stacji energetycznych średniego i wysokiego napięcia oraz przyłącza. Koszt całej operacji wyniósł około 22 mln zł.

"Instalacja liczników zdalnego odczytu w Kaliszu jest oczywiście powodem do dumy, szczególnie, że Kalisz jest pierwszym miastem w Polsce w całości objętym inteligentnym opomiarowaniem. Przede wszystkim instalacja ta jest jednak wypełnieniem obowiązku. Kwestie zaopatrzenia mieszkańców w energię elektryczną pozostają w gestii samorządu gminnego" - powiedział Pęcherz.

Inteligentne oprogramowanie jest projektem modernizacyjnym spółki Energa-Operator. "Wprowadzenie inteligentnego opomiarowania jest najważniejszym projektem modernizacyjnym dla naszej spółki, a także największym i najbardziej zaawansowanym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Pracujemy nad tym, by Kaliszanie już wkrótce odczuli korzyści płynące z instalacji. Naszym celem jest m.in. poprawa niezawodności dostaw energii oraz realizowanie naszych zadań w sposób wygodny dla mieszkańców" - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Energa-Operator Rafał Czyżewski.

Jak zapowiedział, już niebawem mieszkańcy będą mogli obserwować swoje zużycie energii w internecie oraz korzystać z nowych usług i taryf. Dotychczas nowe liczniki wykorzystywane są do zdalnego odczytu zużycia energii i fakturowania. Dzięki inteligentnemu opomiarowaniu mieszkańcy Kalisza w nieodległej przyszłości będą mogli prześledzić na stronie internetowej, ile energii zużywają i lepiej nią gospodarować.

"Dzięki objęciu całego miasta inteligentnym opomiarowaniem łatwiejsze i szybsze będzie również wykrywanie i usuwanie awarii" - powiedział Czyżewski.

Wraz z zakończeniem wymiany liczników spółka Energa-Operator rozpoczęła w Kaliszu roczne testy konsumenckie, których celem jest poznanie, w jaki sposób mieszkańcy korzystają z energii elektrycznej oraz sprawdzenie - czy będą gotowi zmienić swoje nawyki po wprowadzeniu nowych taryf cenowych, jeśli dzięki temu będą mogli zaoszczędzić.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.