PARTNER PORTALU
 • BGK

Kalkulator opłat za odbiór odpadów

 • AT    30 listopada 2012 - 10:23
Kalkulator opłat za odbiór odpadów

Toruń udostępnił narzędzie pozwalające obliczyć orientacyjną wysokość opłaty za odbiór odpadów komunalnych po zmianach, które będą obowiązywać od połowy przyszłego roku.
Kalkulator umożliwia łatwe porównanie opłat za odbiór odpadów liczonych według różnych metod: liczby osób w gospodarstwie domowym; powierzchni mieszkania lub domu; ilości zużywanej wody; jednej stawki dla gospodarstwa domowego.

Należy pamiętać, że stawki podstawowe zastosowane w kalkulatorze, a więc także i wyliczone opłaty, mają charakter szacunkowy i służą przede wszystkim porównaniu kosztów w zależności od wybranej metody liczenia opłaty za wywóz śmieci.

Czytaj też: Kolejna gazeta o śmieciowych przetargach

Według nowych zasad od 1 lipca 2013 r. nie będziemy płacić za wywóz odpadów - jak dotychczas - firmie wywozowej, ale bezpośrednio miastu, które określi stawki tej opłaty. W związku z tym samorządowi Torunia zależy na wypracowaniu optymalnego systemu naliczania opłat za wywóz śmieci, w oparciu o jedną z kilku możliwości, które wskazuje ustawa.

1 lipca 2013 r. miasto przejmuje obowiązek odbioru i zagospodarowania wszystkich odpadów powstających na terenie nieruchomości zamieszkałych, jest też odpowiedzialne za zorganizowanie i działanie systemu odbierania odpadów od właścicieli nieruchomości.

Zmieni się też sposób określania opłaty - zgodnie z nowymi przepisami stawki są ustalane przez radę miasta wg jednej z czterech metod: w zależności od liczby osób zamieszkujących nieruchomość; powierzchni mieszkania lub domu; ilości zużywanej wody; lub jako jedna stawka dla wszystkich gospodarstw domowych. Każda z możliwych metod ma wady i zalety, żadna nie będzie satysfakcjonująca dla wszystkich. Niezależnie od tego decyzja w sprawie wyboru musi być podjęta jeszcze w tym roku.

Pewne jest to, że miasto nie może czerpać korzyści z nowego systemu gospodarowania odpadami. Do budżetu gminy może wpłynąć tylko tyle pieniędzy ile będzie wynosił faktyczny koszt nowego systemu.

Obecnie stawki na terenie miasta Torunia są bardzo zróżnicowane. W zabudowie wielorodzinnej płaci się dużo mniej niż w jednorodzinnej, gdzie stawka jest naliczana zgodnie z obowiązującym cennikiem na odbiór odpadów z wybranego przez siebie pojemnika. Duże spółdzielnie skutecznie bowiem negocjowały stawki za odbiór odpadów dla swoich mieszkańców. Po wejściu w życie nowych przepisów wszyscy płacić będą jednolitą stawkę według wybranej przez radę miasta metody.

Przejdź do kalkulatora opłat za odbiór odpadów

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Taki jeden, 2012-12-02 06:55:13

  A co to znaczy że ktoś segreguje odpady? Zapytam wprost, ile muszę oddać woreczków z plastikami na kwartał, by władze uznały, że segreguję odpady i będą mi naliczały niższy haracz (tj. opłatę za śmieci i nieudolność urzędników)?
 • Hyży Ruj, 2012-12-01 21:04:51

  Oczywiście - tylko od ilości śmieci - ja już doszedłem do takiej wprawy z upychaniem pod dywan i podrzucaniem odpadów byle gdzie, że praktycznie mój 10 litrowy kubełek zawsze jest pusty i nie zamierzam płacić tego archaicznego zbędnego haraczu...
 • Jan O., 2012-12-01 11:32:11

  Najsprawiedliwszy jest od ilości śmieci. Jeśli segreguję to jako 3 osobowa rodzina wytwarzam kubeł l(chyba 120 l) śmieci i 4 worki segregowanych i płacę za to 13,50 +4x0,50 czyli 15,50 Mój sąsiad ma kubeł chyba 240 litrów na 4 osoby i ma wywóz 2 x w miesiącu i czasem coś wysegreguje. Płaci ok ...54 zł Po zrównaniu opłat (powrót do PRL-u) będziemy płacić od osoby - mimo, że sąsiad wytwarza 2 x tyle śmieci, a rodzinę ma tylko o 1/4 większą - to jakiś absurd! Jedyną sprawiedliwą metodą jest od ilości wytwarzanych śmieci!!!  rozwiń