PARTNER PORTALU
  • BGK

Kamera namierzy śmieciarzy

  • PAP    7 kwietnia 2011 - 14:25
Kamera namierzy śmieciarzy

Kamerę, dzięki której można obserwować las, a w szczególności miejsca najczęściej zaśmiecane przez ludzi, kupiło nadleśnictwo Supraśl.




Już udało się zidentyfikować pierwsze osoby łamiące prawo – poinformowały w czwartek Lasy Państwowe.

Nadleśnictwo Supraśl leży w Puszczy Knyszyńskiej i obejmuje teren 17,5 tys. ha. To obszar od Białegostoku do Sokółki.

Jak powiedział nadleśniczy Bogdan Kolenda, rocznie leśnicy sprzątają z terenu nadleśnictwa ok. 30 ton śmieci, co kosztuje 30 tys zł.

To przede wszystkim odpady komunalne i budowlane, a także m.in. papiery, wanny, sedesy czy telewizory. Kolenda dodał, że dzięki kamerze, łatwiej będzie zidentyfikować osoby łamiące prawo, które zaśmiecają las bądź kradną drewno, a tym samym leśnicy będą mogli je ukarać.

Powiedział, że do tej pory leśnicy mieli duży problem z rozpoznawaniem tych osób, a do identyfikacji często służyły im same śmieci.

Kamera używana jest od kilku dni. Kolenda powiedział, że zarejestrowano już pierwsze osoby zaśmiecające las. Teraz zostaną one – jak to ujął – „zaproszone” do zapłaty mandatu, który wynosi od 100 do 500 zł, w zależności od rodzaju i wielkości wyrzucanych śmieci, a także zachowania sprawcy.

Kolenda podkreślił, że jeśli odmówią, sprawa zostanie skierowana do sądu grodzkiego. Leśnik wyjaśnił, że mała ręczna kamera umieszczana jest w „dyskretnym” miejscu w lesie.

Może monitorować dany teren nawet przez kilka dni. Zamontowane na niej czujniki ruchu, wysyłają sygnał leśnikom, gdy coś się poruszy, wtedy mogą interweniować choć istnieje ryzyk, że kamerę pobudził ruch zwierząt.

Kamera nie ma połączenia internetowego, rejestruje obraz, ale go nie wysyła. Kolenda powiedział, że obraz jest na tyle dokładny, iż można na nim rozpoznać poszczególne osoby. Kamera ma być przenoszona z miejsca na miejsce, by móc monitorować jak największą powierzchnię lasu.

Jak powiedział w czwartek zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku Marek Masłowski, to pierwsza tego typu kamera w Podlaskiem.

Dodał, że jeśli sprawdzi się w Nadleśnictwie Supraśl, planowany jest zakup takich kamer do innych nadleśnictw.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!








KOMENTARZE (2)

  • ekokan, 2011-04-08 08:58:58

    takich miejsz jest wiele !!!! warto stworzyc taki portal informacyjny o smieciach w lesie - Patrz droga z Dabrowy/ N. sacz do Grodka / N/ dunakcem , na wysokosci Kurowa - sterty smieci !!!
  • SPACER, 2011-04-07 15:08:41

    Teraz to już bedzie popłoch,czyż nie?



NAJPOPULARNIEJSZE W PORTALU




NAJNOWSZE WIADOMOŚCI



Wyszukiwarki

Polecane oferty: