PARTNER PORTALU
  • BGK

Kamienicznicy walczą o fundusze z miasta na remont zabytków

  • GP    2 czerwca 2016 - 12:15
Kamienicznicy walczą o fundusze z miasta na remont zabytków
Kamienica w Suwałkach przy ulicy Kamedulskiej. (fot.:wikipedia.org/CC BY-SA 3.0 PL)

• W Suwałkach cześć mieszkańców ma zastrzeżenia do ostatnich decyzji miasta.
• Władze z funduszu remontowego wspomagają renowację obiektów sakralnych, a wnioski o remonty kamienic w centrum są oddalane.
Trzy lata działa wsparcie finansowe Suwałk dla właścicieli zabytkowych obiektów w mieście. Jednak o te pieniądze trwa spór. W ocenie niektórych mieszkańców, żywo zainteresowanych wyglądem miasta, fundusze trafiają nie zawsze tam gdzie powinny.

Czytaj: Czym oddychamy w polskich miastach?

Krytyka dystrybucji środków jest skierowana wobec miasta za współpracę z parafiami i administracją kościelną, która remontuje kaplice i zabytkowe części nekropolii. Na te przedsięwzięcia miasto przekazuje środki z wspomnianego funduszu. Tymczasem część właścicieli zabytkowych kamienic w centralnych dzielnicach Suwałk niszczeje. Lokalne media podkreślają, że właściciele tych budynków starają się o pomoc miasta, ale ich wnioski nie są pozytywnie rozpatrywane.

Jednym z takich budynków jest kamienica przy ul. Kościuszki. Budynek z XIX wieku, dokładnie z roku 1895 wymaga remontu. Mieszka w nim osiem rodzin. Zarządca budynku miał nadzieję, że uda mu się pozyskać dotację na modernizację, ale wniosek został odrzucony.

- Dlaczego, nie wiem - mówi portalowi wspolczesna.pl Jarosław Lebiediew, prezes Zarządu Budynków Mieszkalnych. - Decyzja nie zawiera uzasadnienia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.