PARTNER PORTALU
  • BGK

Kanalizacja dzięki Unii, kredytom i obligacjom

  • PAP    25 lipca 2010 - 12:32
Kanalizacja dzięki Unii, kredytom i obligacjom

Ruszyła budowa kanalizacji wokół jez. Turawskiego na Opolszczyźnie. Koszt budowy 134 km sieci, obejmującej miejscowości i ośrodki wypoczynkowe wokół jeziora, to ponad 70 milionów zł - poinformował wójt Turawy Waldemar Kampa.
W ramach inwestycji powstanie 134 km sieci kanalizacyjnej, blisko 1900 przyłączy, 33 przepompownie i 4 tłocznie. Na budowę gmina pozyskała 35 milionów z unijnego funduszu spójności. - Wkład własny w połowie finansujemy z obligacji, a w połowie z kredytu - powiedział Kampa.
 
Pierwszy etap inwestycji to podłączenie rejonu Kotorza Wielkiego i południowego brzegu jeziora - ponad 26 km sieci i prawie 500 gospodarstw. Później prace przeniosą się na północny brzeg jeziora i obejmą pozostałe miejscowości. - Do 2012 roku zakończymy kanalizację całej gminy - zapowiedział wójt.
 
Jez. Turawskie powstałe ze spiętrzenia wód Małej Panwi jest popularnym miejscem wypoczynku opolan i mieszkańców woj. śląskiego. Na jeziorze co roku występuje zakwit sinic - mikroorganizmów, które najlepiej czują się w zanieczyszczonej wodzie z dużą zawartością fosforu, potasu i sodu. Skanalizowanie miejscowości wokół akwenu jest krokiem do pełnego oczyszczenia jeziora.
 
- Do pełni szczęścia brakuje skanalizowania całego dorzecza Małej Panwi. Na szczęście po opolskiej stronie prace już się rozpoczęły, a konieczność rozwiązania problemu widzi też marszałek woj. śląskiego - wyjaśnił Kampa.
 
Zapowiedział, że kolejnym problemem do rozwiązania będzie neutralizacja osadów dennych, które napłynęły do jeziora przez lata, i zawierają pokłady pożywki dla sinic. - Nawet jeśli Małą Panwią płynąć będzie woda mineralna, to - bez rewitalizacji zbiornika - zakwity będą - ocenił wójt. Dodał, że rewitalizacja jeziora to problem przerastający możliwości finansowe gminy. - Pomysły za sto milionów nie są w naszej rzeczywistości realne. Trzeba wykorzystać inne możliwości - przede wszystkim dotlenienie wody - zaznaczył Kampa.
 
Urządzenie dotleniające wodę - aerator - pracuje na jez. Średnim. Zdaniem wójta doskonale spełnia swoje zadanie - mimo wysokich temperatur w wodzie nie ma sinic. - Kilka takich aeratorów, plus środek wytrącający fosfor, i już odcinamy pożywkę sinicom. To metoda małych kroków. A dotlenianie wody nikomu nie zaszkodziło - podkreślił wójt.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.