PARTNER PORTALU
  • BGK

Kanalizacja i oczyszczalnia dzięki funduszom UE

  • PAP    11 grudnia 2012 - 15:42
Kanalizacja i oczyszczalnia dzięki funduszom UE

Dzięki funduszom z UE w gminach Prabuty i Gniewino (Pomorskie) powstanie ponad 11 km sieci kanalizacyjnej, a w Przodkowie zostanie przebudowana oczyszczalnia ścieków. We wtorek w Gdańsku podpisano umowy ws. dofinansowania inwestycji na łączną kwotę ponad 5 mln zł.
Projekty o całkowitej wartości ok. 9,4 mln zł będą realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) dla Województwa Pomorskiego na lata 2007-2013.

W mieście i w gminie Prabuty w ramach II etapu budowy kanalizacji sanitarnej ma powstać sieć o długości 2,95 km, przebiegająca ulicami: Mazurską, Mickiewicza, Okrężną, Zamkową i odgałęzieniami ul. Rypińskiej. Do wybudowanej kanalizacji podłączonych zostanie 75 gospodarstw domowych (425 mieszkańców) oraz 2 firmy. Wartość projektu to 2,56 mln zł, zaś unijne dofinansowanie w wysokości 1,59 mln zł stanowi 70 proc. całkowitych kosztów. Prace mają się rozpocząć w marcu i zakończyć w listopadzie 2013 r.

Gmina Przodkowo otrzymała 1,3 mln zł unijnej dotacji na przebudowę oczyszczalni ścieków w Przodkowie. Projekt o całkowitej wartości ponad 2,8 mln zł będzie realizowany od kwietnia do września 2014 r. Dotacja stanowi 60 proc. całkowitych kosztów projektu. Dzięki inwestycji oczyszczalnia ma być dostosowana do rosnących wymagań sieci kanalizacyjnej. Ma być też przeprowadzona akcja informacyjna nt. prawidłowego gospodarowania ściekami oraz zagrożeń związanych z ich niekontrolowanym zrzutem do środowiska.

Gniewińskie Przedsiębiorstwo Komunalne sp. z o.o. otrzymało ponad 2 mln zł dofinansowania z UE na budowę sieci kanalizacji sanitarnej wraz z przepompowniami ścieków oraz przyłączami energetycznymi i wodociągowymi w Chynowie, Kostkowie i miejscowościach Tadzino, Jęczewo, Lisewo w gminie Gniewino.

Całkowity koszt inwestycji wynosi ponad 4 mln zł. Projekt będzie realizowany od lutego do grudnia 2013 r. Dzięki unijnemu wsparciu ma być zbudowana sieć kanalizacyjna o długości 8,41 km. Dzięki inwestycji, do sieci kanalizacji sanitarnej ma być podłączonych 314 osób.

Dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku, Jan Szymański poinformował, że łącznie w Pomorskiem w ramach RPO 2007-2013 realizowanych jest 77 projektów dotyczących lokalnej infrastruktury w zakresie ochrony środowiska. Całkowity koszt projektów wynosi prawie 430 mln zł, z czego ok. 225 mln zł stanowi dofinansowanie unijne.

Dzięki wsparciu powstało lub powstanie ponad 730 km sieci kanalizacyjnej, do której przyłączonych zostanie ok. 55 tys. mieszkańców województwa. Ponadto 13 oczyszczalni zostało przebudowanych lub zmodernizowanych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.