PARTNER PORTALU
  • BGK

Kanalizacja na Żywiecczyźnie – faza druga

  • Gazeta Żywiecka    6 października 2011 - 13:51

- Zrobiliśmy już 60% sieci kanalizacyjnej, a przed nami ostatnie przetargi – zapowiada Janusz Michałek, przewodniczący Związku Międzygminnego ds. Ekologii w Żywcu.
Przypomnijmy w ramach drugiej fazy przedsięwzięcia do końca 2013 roku w 11 ginach Żywiecczyzny powstać ma prawie 1200 km kanalizacji i 200 km wodociągów. Całkowity koszt netto przedsięwzięcia wynosi ponad 700 mln zł, z czego prawie 600 mln to dofinansowanie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

– Nie mamy powodów do narzekań, większość kontraktów udaje nam się podpisać poniżej planowanej ceny. Są też już pierwsze efekty ekologiczne. Woda w potokach jest wyraźnie czystsza – podkreśla Michałek.

Choć do zakończenia inwestycji jeszcze daleko, na Żywiecczyźnie już myśli się o kolejnych etapach.

Burmistrz Antoni Szlagor wspomniał, że być może projekt będzie miał swoją konkurencję. Już mówi się o trzeciej fazie, która zakłada kompleksowe oczyszczenie brzegów i wód Jeziora Żywieckiego oraz doprowadzenie zbiornika do pełnych funkcji rekreacyjnych.

Równolegle z pracami w terenie trwa zakrojona na szeroką skalę kampania informacyjno- promocyjna. Związek ogłosił właśnie konkurs plastyczno-fotograficzny dla szkół podstawowych i gimnazjów z jedenastu gmin realizujących projekt. Jego hasło przewodnie to: Czysta woda, gleba i powietrze – szansa na zachowanie pięknej przyrody wokół nas. Wystarczy do 28 października zrobić zdjęcie lub wykonać pracę plastyczną. Szczegółowy regulamin projektu znajduje się na stronie internetowej związku www.zmge.zywiec.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.