PARTNER PORTALU
  • BGK

Kanalizacja "Puszczy Zielonki" droższa i opóźniona o rok

  • PAP    6 sierpnia 2014 - 15:44
Kanalizacja "Puszczy Zielonki" droższa i opóźniona o rok

24 mln zł więcej niż zakładano kosztować będzie inwestycja Związku Międzygminnego "Puszcza Zielonka". Przez problemy z wykonawcą zakończenie budowy kanalizacji, która ma dotrzeć do ponad 40 tys. mieszkańców jest opóźnione o ok. 12 miesięcy.
Projekt "Kanalizacja obszaru Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka i okolic" to dofinansowywana w ok. 70 proc. z unijnych środków inwestycja, której realizacja kosztuje ok. 316 mln zł. Obejmuje ona budowę 369 km sieci kanalizacyjnej i 151 przepompowni ścieków. Projekt realizuje pięć gmin: Czerwonak, Murowana Goślina, Pobiedziska, Skoki i Swarzędz.

Jak poinformował PAP przewodniczący Związku Tomasz Łęcki, opóźnienie projektu wynika z kłopotów, jakie "Puszcza Zielonka" miał z jednym z wykonawców robót.

"Musieliśmy odstąpić od kontraktu z winy wykonawcy. () Pierwszy przetarg na dokończenie prac okazał się zbyt drogi i trzeba było go powtórzyć" - tłumaczył opóźnienie Łęcki.

Czytaj też: Kanalizacja i oczyszczalnia dzięki funduszom UE

Po kolejnym przetargu okazało się, że Związek musi zwiększyć budżet przedsięwzięcia, co wymagało zgody Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, z którym podpisano umowę o dofinansowanie. Pozostałe po nieistniejącej już firmie prace podzielone zostały na trzy przetargi. W środę w Pobiedziskach podpisano ostatnią umowę na dokończenie robót. "Kontrakt gwarantuje, że zmieścimy się w wymaganych terminach rozliczenia projektu" - powiedział PAP przewodniczący Związku.

Inwestycja ma się zakończyć we wrześniu przyszłego roku, a projekt zostanie zamknięty z końcem 2015 r. Związek przewiduje, że cały system kanalizacji będzie w pełni funkcjonował na przełomie 2015 i 2016 r.

Czytaj też: Nowa kanalizacja w Kamieniu Pomorskim

Umowę na kanalizację okolic Puszczy Zielonki podpisano w 2009 r. Związek ocenia zaawansowanie projektu na ok. 80 proc. W październiku 2013 r. do użytku oddana została część instalacji w gminach Czerwonak i Swarzędz, z których korzysta ponad tysiąc gospodarstw domowych. W najbliższym czasie do użytku ma być oddany fragment sieci w gminie Murowana Goślina. Kolejne odcinki będą sukcesywnie włączane do sieci.

Inwestycja ma podnieść poziom życia mieszkańców, zwiększyć atrakcyjność turystyczną tego terenu, a także poprawić ochronę środowiska - zgodnie z projektem zlikwidowane zostaną dwie oczyszczalnie ścieków w Pobiedziskach i Skokach, które nie spełniają norm.

W ubiegłym roku Związek podjął decyzję o rozbudowie sieci i poszerzeniu Projektu. Za kwotę ok. 88 mln zł powstanie dodatkowych 66,8 km kanalizacji i 34 przepompownie. Dzięki nim dostęp do kanalizacji uzyska kolejne 6,7 tys. mieszkańców.

Puszcza Zielonka należy do najcenniejszych obszarów przyrodniczych w Wielkopolsce. Jest to największy kompleks leśny w okolicach aglomeracji poznańskiej.

Związek Międzygminny "Puszcza Zielonka" zrzesza sześć gmin, w tym pięć, na terenie których budowana jest kanalizacja (szóstą jest gmina Kiszkowo, która nie partycypuje w budowie sieci kanalizacyjnej).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.