PARTNER PORTALU
  • BGK

Kanalizacja tańsza od szamba

  • PAP    1 sierpnia 2012 - 13:28
Kanalizacja tańsza od szamba

Władze Jaworzna namawiają właścicieli posesji, gdzie nieczystości trafiają do szamb, by – tam gdzie jest to możliwe – przyłączyli swe nieruchomości do miejskiej kanalizacji.
Wyliczono, że może to być prawie trzykrotnie tańsze niż utrzymanie szamba. W ramach prowadzonej kampanii w mieście zbadano prawidłowość eksploatacji przydomowych szamb oraz częstotliwość ich opróżniania.

W ostatnich miesiącach mieszkańców Jaworzna odwiedzali członkowie specjalnie powołanego zespołu, w którego skład weszli funkcjonariusze straży miejskiej i pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK).

W pierwszej kolejności skontrolowano posesje, mające techniczną możliwość podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. W środę podsumowano wyniki kontroli. Objęła ona blisko 230 nieruchomości. Aż 134 razy trzeba było spisywać protokoły stwierdzające nieprawidłowości; zawarto też 36 umów na podłączenie do kanalizacji.

„Dokładne sprawdzanie dokumentów potwierdzających odbiór ścieków z posesji, w niektórych przypadkach ujawniło ich fałszowanie przez mieszkańców. Takie działanie oprócz mandatu karnego, może zakończyć się nawet odrębnym postępowaniem. Jednak wciąż bez odpowiedzi pozostaje pytanie, gdzie trafiły te ścieki” – poinformował w środę rzecznik MPWIK w Jaworznie Sławomir Grucel.

Wodociągowcy przekonują, że wbrew powszechnemu przekonaniu, miejska kanalizacja jest znacznie tańsza niż regularne opróżnianie szamba. Konieczność jego częstego opróżniania jest uciążliwa nie tylko logistycznie, ale przede wszystkim finansowo, bo wywóz jednego metra sześciennego nieczystości kosztuje ok. 20 zł. Natomiast koszt odprowadzenia takiej samej ilości nieczystości do miejskiej kanalizacji wynosi obecnie 7,97 zł/m sześc.

Wyliczono, że mieszkaniec Jaworzna średnio miesięcznie zużywa 2,5 m sześc. wody; czteroosobowa rodzina zużywa około 10 m sześc. miesięcznie, a więc 120 m sześc. rocznie. Podobna ilość ścieków musi zostać zgromadzona w zbiorniku bezodpływowym lub odprowadzona do kanalizacji. Rocznie oznacza to średni koszt 2,4 tys. zł w przypadku szamba (wraz z jego opróżnianiem) i niespełna 900 zł w przypadku korzystania z kanalizacji.

<!-- pagebreak //-->×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.