PARTNER PORTALU
  • BGK

Kanalizacja w kolejnych dzielnicach Jaworzna

  • AT/mat. pras.    30 listopada 2011 - 20:09
Kanalizacja w kolejnych dzielnicach Jaworzna

W środę 30 listopada Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jaworznie podpisało wartą 21 mln zł brutto umowę na budowę kanalizacji w Długoszynie i Górze Piasku.
Zakres umowy obejmuje budowę 37 kilometrów kanalizacji sanitarnej oraz 5 budynków tłoczni i przepompowni. Dzięki temu mieszkańcy blisko 1500 posesji w Jaworznie będą mogli podłączyć się do komfortowej kanalizacji.  Prace planowane są na lata 2012-2013.

Realizacja powyższego kontraktu jest częścią pierwszej fazy modernizacji i rozbudowy systemu kanalizacyjnego Jaworzna - jednego z największych zadań inwestycyjnych miasta. W jego ramach od listopada trwają już prace w Ciężkowicach i Pieczyskach.

Inwestycja umożliwi mieszkańcom północnych dzielnic dogodne podłączenie się do nowej sieci kanalizacyjnej i tym samym zrezygnowanie z uciążliwych szamb.

Budowa kanalizacji pozwoli miastu na wypełnienie Dyrektywy Rady 91/271/EWG z dnia 21 maja 1991 r. dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych oraz zobowiązań Traktatu o przystąpieniu Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej, z których wynika, że do 2015 roku blisko 95 proc. mieszkańców aglomeracji Jaworzna musi zostać podłączonych do kanalizacji zbiorczej.

Budowa kanalizacji wzbudza ogromne zainteresowanie mieszkańców. W spotkaniach organizowanych przez MPWiK w Pieczyskach, Ciężkowicach, Długoszynie i Górze Piasku łącznie wzięło udział prawie 700 osób.

Celem spotkań była prezentacja projektu budowy kanalizacji w Jaworznie. Przybliżyły one kwestię przyłączania się do budowanej sieci oraz pozwoliły rozwiać wszelkie wątpliwości mieszkańców.

W trakcie spotkań funkcjonowały punkty konsultacyjne, gdzie przedstawiciele Jednostki Realizującej Projekt (odpowiedzialnej w MPWiK-u za unijny projekt) udzielali mieszkańcom szczegółowych informacji na temat podłączenia posesji do sieci. Duża część spotkań poświęcona była dofinansowaniu do przyłączy.

- Nawet 2 tysiące złotych dotacji mogą otrzymać jaworznianie, którzy przyłączą się do budowanej właśnie na terenie miasta nowej sieci kanalizacyjnej. Jednak dotacja ta nie będzie mogła przekroczyć 50 procent wartości całej inwestycji – informował na jednej z konferencji prasowych Paweł Silbert, prezydent miasta (zabierz głos/oceń prezydenta).

Dofinansowanie będzie można przeznaczyć na zakup materiałów, budowę przyłącza, pomiary geodezyjne, dokumentację powykonawczą oraz odbiór inwestycji.

Wszelkich dodatkowych informacji w tym zakresie udziela Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego oraz pracownicy MPWiK.

Cała inwestycja związana z rozbudową i modernizacją kanalizacji zakłada wzmocnienie spójności gospodarczej i społecznej Jaworzna, poprawę stanu środowiska naturalnego, czystości wód i gleby,  a także dostosowania gospodarki ściekowej Gminy Jaworzno do wymagań Polski i Unii Europejskiej.

W czterech dzielnicach miasta (Góra Piasku, Długoszyn, Ciężkowice i Pieczyska), za łączną kwotę 206 milionów złotych powstanie 86 km kanalizacji, 4 km sieci wodociągowej, 14 tłoczni i przepompowni oraz stacja uzdatniania wody. Na całość inwestycji MPWiK pozyskał aż 110 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej. Aby prace prowadzone w ramach przedsięwzięcia posuwały się sprawnie i systematycznie przedsiębiorstwo uzyskało także preferencyjną pożyczkę w wysokości 30 mln z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.