Kara UOKiK dla MZK w Jastrzębiu Zdroju za nierespektowanie ulg

Prawie 82 tys. zł kary ma zapłacić Międzygminny Związek Komunikacyjny w Jastrzębiu Zdroju za nierespektowanie 50-procentowych ulg przy przejazdach komunikacją miejską. Tak zdecydowała prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Kara UOKiK dla MZK w Jastrzębiu Zdroju za nierespektowanie ulg

Przedstawiciele Związku nie zgadzają się z tą decyzją i zapowiadają odwołanie.

W przesłanej w piątek PAP informacji przedstawiciele UOKiK podali, że jastrzębski MZK nie respektował ulg przysługujących kombatantom, studentom i słuchaczom kolegiów nauczycielskich i kolegiów języków obcych. MZK stosował co prawda ulgi przy sprzedaży biletów jednorazowych, miesięcznych, okresowych i tygodniowych, ale nigdy nie sięgały one połowy wyjściowej ceny.

"Obowiązujące w cennikach od 2007 roku ulgi nie osiągały ustawowo określonego pułapu 50 proc. W związku z tym konsumenci, którym one przysługiwały, nie mogli faktycznie skorzystać z nich w pełnym wymiarze, a zatem byli zmuszani do płacenia wyższych cen" - podkreślają przedstawiciele Urzędu.

Decyzja o nałożeniu kary nie jest ostateczna. Przedsiębiorca może się od niej odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Na pewno będziemy się odwoływać. Nie zgadzamy się z decyzją UOKiK" - powiedział PAP członek zarządu MZK z Jastrzębia Zdroju Benedykt Lanuszny.

Jak dodał, sprawa dotyczy znikomej liczby przewożonych pasażerów, ponadto związek od 1 grudnia dostosował się do zaleceń i od tego czasu wymagane przepisami ulgi są już respektowane. "Nie mogliśmy tego zrobić wcześniej ze względu na procedury - nie da się od razu zwołać zgromadzenia, do którego należy decyzja, jest też kwestia wydrukowania biletów" - zaznaczył Lanuszny.

Urząd zakwestionował podobną praktykę w czerwcu br., gdy gmina Rybnik nie respektowała 50-proc. ulg przysługujących studentom oraz kombatantom. Prezes UOKiK uznała wówczas, że gmina nadużyła pozycji dominującej i nałożyła na nią karę w wysokości ponad 35 tys. zł. Gmina stosowała tę praktykę od listopada 2006 do sierpnia 2008 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE