PARTNER PORTALU
  • BGK

Kara UOKiK dla MZK w Jastrzębiu Zdroju za nierespektowanie ulg

  • PAP    4 grudnia 2009 - 16:01
Kara UOKiK dla MZK w Jastrzębiu Zdroju za nierespektowanie ulg

Prawie 82 tys. zł kary ma zapłacić Międzygminny Związek Komunikacyjny w Jastrzębiu Zdroju za nierespektowanie 50-procentowych ulg przy przejazdach komunikacją miejską. Tak zdecydowała prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Przedstawiciele Związku nie zgadzają się z tą decyzją i zapowiadają odwołanie.

W przesłanej w piątek PAP informacji przedstawiciele UOKiK podali, że jastrzębski MZK nie respektował ulg przysługujących kombatantom, studentom i słuchaczom kolegiów nauczycielskich i kolegiów języków obcych. MZK stosował co prawda ulgi przy sprzedaży biletów jednorazowych, miesięcznych, okresowych i tygodniowych, ale nigdy nie sięgały one połowy wyjściowej ceny.

"Obowiązujące w cennikach od 2007 roku ulgi nie osiągały ustawowo określonego pułapu 50 proc. W związku z tym konsumenci, którym one przysługiwały, nie mogli faktycznie skorzystać z nich w pełnym wymiarze, a zatem byli zmuszani do płacenia wyższych cen" - podkreślają przedstawiciele Urzędu.

Decyzja o nałożeniu kary nie jest ostateczna. Przedsiębiorca może się od niej odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

"Na pewno będziemy się odwoływać. Nie zgadzamy się z decyzją UOKiK" - powiedział PAP członek zarządu MZK z Jastrzębia Zdroju Benedykt Lanuszny.

Jak dodał, sprawa dotyczy znikomej liczby przewożonych pasażerów, ponadto związek od 1 grudnia dostosował się do zaleceń i od tego czasu wymagane przepisami ulgi są już respektowane. "Nie mogliśmy tego zrobić wcześniej ze względu na procedury - nie da się od razu zwołać zgromadzenia, do którego należy decyzja, jest też kwestia wydrukowania biletów" - zaznaczył Lanuszny.

Urząd zakwestionował podobną praktykę w czerwcu br., gdy gmina Rybnik nie respektowała 50-proc. ulg przysługujących studentom oraz kombatantom. Prezes UOKiK uznała wówczas, że gmina nadużyła pozycji dominującej i nałożyła na nią karę w wysokości ponad 35 tys. zł. Gmina stosowała tę praktykę od listopada 2006 do sierpnia 2008 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.