PARTNER PORTALU
  • BGK

Kara za naciąganie odbiorców

  • Piotr Toborek    25 września 2013 - 09:40
Kara za naciąganie odbiorców

Zakład Gospodarki Komunalnej w Jelczu-Laskowicach nadużywał pozycji dominującej poprzez stosowanie niezgodnych z prawem postanowień w umowach z odbiorcami wody - uznała Prezes UOKiK. Dostawca zapłaci teraz ponad 33 tys. zł kary
Zakład Gospodarki Komunalnej (ZGK) stosował nieprawidłowe postanowienia w umowach na dostawę wody i odbiór ścieków, podpisywanych z mieszkańcami gminy Jelcz-Laskowice. Odbiorcy wody byli zobowiązani do wykonania na własny koszt fragmentu sieci wodociągowej od granicy nieruchomości do przyłącza

- Tymczasem, według prawa, wszelkie fragmenty sieci znajdujące się poza granicą nieruchomości klienta musi doprowadzić na swój koszt dostawca wody - mówi Paweł Borecki z UOKiK. - Spółka działając w ten sposób, narzucała odbiorcom usług uciążliwe warunki przyłączenia do sieci, a co za tym idzie - nadużywała pozycji dominującej na lokalnym rynku.

JZGK ponadto wyłączył swoją odpowiedzialność za ograniczenie albo brak dostawy wody w przypadku: braku jej na ujęciu, podczas przerw w zasilaniu urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych lub podczas awarii sieci, nawet wtedy gdy wynikałoby to z jego zaniedbania.

- Zgodnie z prawem, zakład wodociągowy jest zobowiązany naprawić szkodę wynikłą z niewykonania lub nienależytego wykonania usługi, jeżeli wystąpiła z jego winy - dodaje Borecki.

Urząd uznał, że ZGK złamał prawo, nadużywając pozycji dominującej. Zakład został ukarany łączną kwotą 33 260 zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.