PARTNER PORTALU
  • BGK

Karpiński: decyzja ws. polityki energetycznej za trzy lata

  • pap    10 stycznia 2015 - 07:56

Minister skarbu Włodzimierz Karpiński zapowiedział, że ostateczna decyzja ws. kształtu rządowego programu dotyczącego polityki energetycznej ma być znana na przełomie 2017/2018 roku.
Karpiński tłumaczył, że obecnie rządowy program dot. polityki energetycznej, obowiązujący do 2030 roku, jest w trakcie konsultacji międzyresortowych. Podał, że ostateczną decyzję ws. kształtu tego programu podejmie minister gospodarki.

Czytaj: Likwidacja KWK Bobrek - Centrum to gwóźdź do trumny Bytomia

Podkreślił, że obecnie wysiłki władz skoncentrowane są na tym, żeby bezpieczny system energetyczny działał w oparciu o nasze naturalne zasoby węgla, czego dowodem jest np. budowa dwóch nowych bloków energetycznych w Elektrowni Opole.

"Budujemy pięć tysięcy megawatów najnowocześniejszych w Europie, spełniających najtwardsze reżimy środowiskowe mocy wytwórczych z węgla kamiennego i brunatnego. Te najnowsze, najnowocześniejsze siłownie będą zużywały około 11 mln ton węgla, polskiego węgla" - mówił minister.

Pytany czy nie obawia się, iż duże inwestycje realizowane obecnie w sektorze energetycznym, takie jak np. rozbudowa Elektrowni Opole, wpłyną negatywnie na kondycję finansową tego sektora, Karpiński mówił, że interesem polskiej gospodarki jest "zapewnienie po pierwsze bezpieczeństwa dostaw energii, po drugie - optymalnej ceny, która pozwoli na utrzymanie tego dynamicznego wzrostu gospodarczego".

"Przez ostatnie siedem lat skumulowany wzrost gospodarczy w Polsce to jest ponad 20 procent przy średniej unijnej około zera. To pokazuje, że ta gospodarka jest efektywna. Żaden odpowiedzialny zarządca, a tym bardziej właściciel, nie będzie się godził na rozwiązania nieracjonalne gospodarczo" - uznał.

Karpiński uczestniczył w piątek w Opolu w uroczystości wręczenia nagród Opolskiej Izby Gospodarczej - Kryształowego, Platynowych, Złotych i Srebrnych Laurów Umiejętności i Kompetencji oraz nagrody specjalnej - statuetki Opolskiego Orła Księcia Jana Dobrego, którą odebrała w piątek w Opolu unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego, przemysłu i przedsiębiorczości Elżbieta Bieńkowska. Karpiński uhonorowany został natomiast Kryształowym Laurem Umiejętności i Kompetencji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.