PARTNER PORTALU
  • BGK

Karta płatnicza przyda się w autobusie

  • AW    4 czerwca 2012 - 10:31
Karta płatnicza przyda się w autobusie

Jest dostępny o każdej porze dnia i nocy, nie trzeba go też kasować i nie trzeba drobnych by go kupić. Te cechy łączy w sobie bilet jednorazowy pojazdowy, który wprowadzany jest w stołecznych autobusach.
W stołecznych autobusach zamontowano pierwsze biletomaty, w których można kupić nowy rodzaj biletu. Bilet jednorazowy pojazdowy to nowy rodzaj biletu, który jest sprzedawany w automatach biletowych, zamontowanych w pojazdach komunikacji miejskiej.

Czym różni się bilet pojazdowy od „tradycyjnego" biletu?

Jak informuje Zarząd Transportu Miejskiego w warszawie, bilet jednorazowy pojazdowy uprawnia do jednego przejazdu tylko i wyłącznie pojazdem, w którym został kupiony. Bilet jest ważny od momentu zakupu do końca kursu podczas którego został zakupiony, jednak nie dłużej niż 120 min od chwili zakupu. Biletu nie trzeba kasować.

W trakcie drukowania biletu na wyświetlaczu biletomatu pojawia się komunikat „Bilet skasowany", w językach polskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim.

Cena biletu pojazdowego jest taka sama, jak biletu jednorazowego, czyli obecnie 3,60 zł za bilet obowiązujący w pierwszej strefie oraz 5,60 zł za bilet ważny w pierwszej i drugiej strefie. W biletomatach są dostępne także bilety ulgowe (z 50-proc. zniżką).

Nowy rodzaj biletomatów

Bilety jednorazowe pojazdowe można kupić w automatach biletowych, zamontowanych w autobusach Miejskich Zakładach Autobusowych. Płatność realizowana jest tylko przy pomocy karty płatniczej.

Prócz sprzedaży biletów pojazdowych, nowe biletomaty zostały wyposażone w dodatkową funkcję, umożliwiającą zakodowanie biletu kupionego przez Internet. Dotychczas bilety ZTM nabyte przez Internet można było zakodować w 43 punktach, zlokalizowanych przede wszystkim na stacjach metra. Obecnie można to zrobić także w autobusach wyposażonych w nowe biletomaty.

Pierwsze 82 biletomaty zostały już udostępnione pasażerom. Kolejnych 500 biletomatów pojawi się do końca tego roku. We wszystkich pojazdach MZA zostaną zamontowane do końca 2014 roku.

Jak odnaleźć biletomat?

Wraz z wprowadzeniem jednorazowego biletu pojazdowego oraz nowego typu biletomatów, Zarząd Transportu Miejskiego oznaczył piktogramami autobusy, w których można kupić bilety pojazdowe.

Przy drugich drzwiach zostały umieszczone naklejki informujące o biletomacie oraz sposobie płatności za bilet. Umieszczenie piktogramu w tym miejscu stanowi dla pasażerów wskazówkę, którymi drzwiami wsiąść, aby wygodnie dotrzeć do automatu biletowego.

Z myślą o cudzoziemcach, piktogram przygotowano w wersji dwujęzycznej - polskiej i angielskiej.

Biletomaty, w których można kupić bilety pojazdowe, obecnie montowane są tylko w autobusach MZA. Na wyposażonych w nie pojazdach naklejone są piktogramy informujące o położeniu biletomatu w pojeździe oraz sposobie płatności (tylko karta płatnicza).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.