PARTNER PORTALU
  • BGK

Kasa na oczyszczalnie i kanalizację w podlaskim

  • PAP    20 sierpnia 2013 - 16:04
Kasa na oczyszczalnie i kanalizację w podlaskim

Do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Białymstoku trafiło 21,7 mln zł na pożyczki dla samorządów, które budują oczyszczalnie ścieków, wodociągi czy kanalizację. Na połowę tych środków są już chętni.
Pieniądze pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu "Region".

W Podlaskiem po niskooprocentowane pożyczki już zgłosiło się osiem samorządów oraz jedno komunalne przedsiębiorstwo. Przedstawiły 11 projektów - poinformowała we wtorek Karolina Płońska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku. Zawarto już sześć umów na ponad 6,3 mln zł.

Czytaj też: Oczyszczalnie mogą lepiej wykorzystywać biogaz

Gminy chcą pozyskać pieniądze na wkłady własne do różnych projektów, np. realizowanych dzięki dotacjom z UE.

Dwa projekty będzie np. realizować gmina Filipów. Chodzi o budowę przydomowych oczyszczalni ścieków oraz o sieci wodno-kanalizacyjnej z oczyszczalnią ścieków w Filipowie. Łącznie z WFOŚiGW ma otrzymać na te dwa projekty około 1,5 mln zł - poinformowała Płońska. Wartość obu projektów to 15,9 mln zł. Oba powstają w ramach realizacji specjalnego programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na rzecz ochrony zlewni rzeki Rospudy.

Czytaj też: Oczyszczalnie z energią za pan brat

Łącznie w ramach umów, które WFOŚiGW zawarł z samorządami w ramach programu "Region" ma też powstać blisko tysiąc przydomowych oczyszczalni ścieków, z czego 434 w gminie Grajewo.

Na cały program "Region" w Polsce NFOŚiGW przeznaczył 500 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.