PARTNER PORTALU
  • BGK

Kasowniki do lamusa

  • www.esosnowiec.pl (Izabela Kieliś)    13 lipca 2012 - 11:08
Kasowniki do lamusa

Prace przy budowie systemu Śląskiej Karty Usług Publicznych posuwają się do przodu. KZK GOP na bieżąco informuje o postępach i udogodnieniach, które w najbliższych miesiącach zaczną funkcjonować w całej aglomeracji.
Jednym z podstawowych kroków będzie wdrożenie nowoczesnych czytników kart zbliżeniowych, które już za kilka miesięcy zastąpią znane nam wszystkim kasowniki biletowe. W tym celu powstaje odpowiednia infrastruktura cyfrowego przetwarzania danych.

Już na przełomie sierpnia i września tego roku wykonawca systemu ŚKUP, konsorcjum firm Asseco i BRE Bank rozpocznie w autobusach montowanie czytników kart ŚKUP. Docelowo KZK GOP planuje instalację 4760 tego typu urządzeń produkcji włoskiej w 1300 pojazdach kursujących na zlecenie Związku. Anna Koteras, rzeczniczka prasowa KZK GOP nie ukrywa, że z uwagi na bardzo rozproszony charakter inwestycji, wdrażanie czytników, które już wkrótce zastąpią tradycyjne kasowniki biletowe, jest sporym wyzwaniem logistyczno – organizacyjnym.

– Już teraz we wszystkich pojazdach zakładana jest nowa sieć kablowa, która umożliwi zasilanie czytników oraz transfer danych do komputera pokładowego. W tej chwili prace infrastrukturalne zakończono w około 150 autobusach, a ekipa instalacyjna przymierza się do podobnych prac w kilkudziesięciu innych pojazdach – informuje Anna Koteras.

Prace przy budowie infrastruktury ŚKUP w żaden sposób nie wpływają na podróżowanie pasażerów, gdyż całe okablowanie zakładane jest w godzinach nocnych. Oprócz czytników kart zbliżeniowych autobusy wzbogacą się o urządzenia dwufunkcyjne, które pozwolą na kasowanie tradycyjnych, papierowych biletów. Czytniki kart zbliżeniowych będą bardzo nowoczesnymi urządzeniami.

– Wyposażone będą w ciekłokrystaliczny wyświetlacz przekazujący komunikaty oraz cztery programowalne przyciski, dzięki którym pasażer będzie mógł skasować bilet oraz sprawdzić i zaktualizować stan konta. Po wybraniu właściwej opcji oraz przyłożeniu karty do czytnika, w ciągu niespełna sekundy żądana informacja przesłana zostanie do zainstalowanego w autobusie lub tramwaju komputera pokładowego. Dalszą drogę z pojazdu do Centrum Przetwarzania Danych sygnał pokona już bezprzewodowo z wykorzystaniem sieci GPRS – tłumaczy Koteras.

Zgodnie z harmonogramem we wrześniu tego roku czytniki kart zbliżeniowych zainstalowane będą w 650 pojazdach kursujących na zlecenie KZK GOP. Do stycznia 2013 roku infrastruktura ŚKUP pojawi się w kolejnych 550 autobusach i tramwajach. Natomiast cały proces przystosowania pojazdów do obsługi nowej karty zakończyć się ma w drugim kwartale przyszłego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Łukasz, 2012-07-15 10:56:17

    Dlaczego nie ma rozwiązań w zakresie: 1. Możliwości zakupu biletu w autobusie, nie angażując przy tym kierowcy (co wpływa przecież na opóźnienia w rozkładzie jazdy, odwraca uwagę kierowcy od jego pracy - bezpiecznego prowadzenia pojazdy, wbrew zasadom "zakupu biletu za odliczoną gotówkę tylko ...na przystankach", kierowcy często są zmuszeniu wydawać resztę a często aby nie powodować opóźnień sami odjeżdżają z przystanku jednocześnie sprzedając bilet czy wydając resztę właśnie), a przecież takie rozwiązania istnieją i funkcjonują bez problemu, 2. w aglomeracji takiej jak Śląsk nie ma jednolitego rodzaju biletu na tramwaje, autobusy i pociągi - skoro TRANSPORT ZBIOROWY MA POPRAWIĆ KLIMAT MIASTA, to dlaczego nie wprowadza się autobusów szynowych gdy mamy taką infrastrukturę torową, nie buduje się linii trolejbusowych skoro w Polsce z powodzeniem produkujemy i wyłącznie eksportujemy nowoczesne trolejbusy. Możliwość poruszania się dobrze zorganizowaną Szybką Koleją Miejską między miastami Śląska spowodowałaby że transport publiczny stałby się alternatywą dla poruszani się wyłącznie samochodami!  rozwiń