PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice i Łódź rozbudowują wypożyczalnie rowerów miejskich

  • KDS    31 lipca 2017 - 13:38
Katowice i Łódź rozbudowują wypożyczalnie rowerów miejskich
W Łodzi i Katowicach chcą, by z miejskich rowerów korzystali nie tylko turyści (fot. UM Katowice)

Katowice i Łódź stawiają na rowery. W stolicy Śląskiego od dziś (31 lipca) mieszkańcy mają do dyspozycji pięć nowych stacji wypożyczalni rowerów. Jutro z kolei (1 sierpnia) Łódzki Rower Publiczny ruszy w nowej, większej odsłonie. Miasto otworzy 28 nowych stacji. 
• W Łodzi i Katowicach chcą, by z miejskich rowerów korzystali nie tylko turyści. Jednoślady mają być alternatywnym środkiem transportu dla mieszkańców. 

• Jak pokazują statystyki, z roku na rok, dwa kółka stają się w miastach coraz popularniejsze. Przykładowo z katowickiej sieci rowerów miejskich skorzystano dokładnie 114 246 razy. Z czego w tym sezonie było to już  68 422 wypożyczeń. 

• Miasta zapowiadają kolejne inwestycje. Nie tylko w nowe staje wypożyczalni, ale też w budowę infrastruktury dla rowerzystów.  

- Katowice to miasto z każdym rokiem coraz bardziej przyjazne dla rowerzystów. Inwestujemy duże środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej - podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.

– Bardzo się cieszę, że sprawdza się nasza strategia, by rowery pełniły w Katowicach funkcję zarówno rekreacyjną, ale też transportową. Pokazują to liczby – z roweru miejskiego w Katowicach skorzystano już blisko 115 tysięcy razy – dodaje prezydent. Zaznacza też, że miasto w tym roku wyda ok. 6 mln zł na utworzenie 11 km nowych dróg rowerowych.

Katowice przykładem dla innych miast Górnego Śląska i Zagłębia

Miasto rozpoczęło swoją przygodę z rowerami w 2015 roku od uruchomienia trzech testowych wypożyczalni. W zeszłym roku działało już 11 stacji – w tym jedna sponsorska. W kwietniu tego roku uruchomiono ich 30. Tym samym katowicka sieć stała się największą w województwie śląskim. W poniedziałek nowe stacje zostały otwarte na Nikiszowcu, Giszowcu, Szopienicach, os. Witosa oraz Murckach. Tylko w tym sezonie rowery wypożyczono w Katowicach 68 422 razy. Najchętniej sięgano po nie w maju 2017 – rowery wypożyczono 24 793, a najlepszym dniem był 18 maja - 1333 wypożyczeń. W systemie wypożyczalni rowerów zarejestrowanych jest blisko 18 tysięcy osób, z czego 8,7 tysiąca dokonało rejestracji w tym roku. 

Czytaj więcej: Wrocław idzie na rekord. Od początku roku pół miliona wypożyczeń rowerów

- Katowice umacniają się na pozycji rowerowego lidera na Śląsku. To cieszy zwłaszcza, że inne śląskie miasta biorą z Katowic przykład i również uruchamiają na swoim terenie systemy rowerów miejskich – mówi Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora City by bike. - Rowery Nextbike dostępne są już w Katowicach, Gliwicach, Pszczynie i Tychach, a w przyszłym roku będą też w Sosnowcu. Wiem, że marzeniem wielu mieszkańców jest swobodna komunikacja na rowerze miejskim w całej aglomeracji. Każda decyzja o rozbudowie kompatybilnego systemu roweru miejskiego na Śląsku przybliża nas do tego celu – dodaje prezes Nextbike Polska.

Wiadomo już, że z końcem lipca katowicka sieć zostaje rozbudowana o kolejne stacje. – Jest to bardzo istotne w perspektywie udostępniania infrastruktury rowerowej w każdej dzielnicy Katowic. W latach 2016-2019 na projekt budowy dróg rowerowych "Podstawowa Sieć Infrastruktury Rowerowej w Katowicach" zostanie wydanych blisko 16 mln zł. Jego celem jest połączenie każdej dzielnicy drogą rowerową z centrum miasta. Stacje rowerowe, które dzisiaj otwieramy w Murckach, Giszowcu, Nikiszowcu, Szopienicach i na Osiedlu Witosa są doskonałym uzupełnieniem tego zadania – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.