PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice: MPGK uruchomiło produkcję paliwa ze śmieci

  • PAP/PSZ    5 stycznia 2018 - 12:10
Katowice: MPGK uruchomiło produkcję paliwa ze śmieci
Uzyskanie paliwo może służyć w cementowniach i elektrowniach za substytut węgla. (fot. S. Rybok / UM Katowice)

Instalacja z 25 mln zł, służąca do biologicznego przetwarzania odpadów na paliwo alternatywne, została właśnie uruchomiona przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Katowicach.
  • Nowa instalacja ma zmniejszyć ilość śmieci trafiających na wysypisko.
  • Instalacja może przetwarzać około 100 tys. ton odpadów rocznie.
  • Wytwarzane paliwo może zastępować węgiel w cementowniach i elektrociepłowniach.

MPGK oddało do użytku mechaniczną instalację do przygotowania odpadów do biologicznego przetwarzania i produkcji paliwa alternatywnego z początkiem nowego roku. Przygotowania do tego przedsięwzięcia rozpoczęły się już w połowie 2014 r., a prace budowlane trwały przez ponad rok. Trzy czwarte kosztów inwestycji pokryła preferencyjna pożyczka z WFOŚiGW. Pracując na dwie zmiany instalacja może przetworzyć około 100 tys. ton śmieci rocznie. W efekcie znacząco zmniejszy się ilość odpadów trafiających na składowisko.

W skład instalacji wchodzą urządzenia do mechanicznego przetwarzania zmieszanych odpadów komunalnych, odpadów wielkogabarytowych i przemysłowych oraz maszyny do produkcji paliwa alternatywnego. W skład linii wchodzą m.in. suwnica z chwytakiem, wibracyjny podajnik dozujący, rozdrabniacze, separatory metali żelaznych i nieżelaznych oraz separator powietrzny, sito kaskadowe i system przenośników.

Czytaj także: Milionowa dziura w systemie gospodarki odpadami

Zmieszane odpady komunalne przywożone są do hali przyjęć i zrzucane do olbrzymich bunkrów o pojemności około tysiąca metrów sześciennych. Następnie trafiają na przenośniki, którymi transportowane są do hali mechanicznego przetwarzania. Tam są rozdrabniane i oddzielane od metali. Reszta materiału trafia do instalacji biologicznego przetwarzania, gdzie przez 4 tygodnie trwa tzw. stabilizacja w bioreaktorach, a kolejne 6-8 tygodni - na pryzmach. Tak przetworzone, najbardziej rozdrobnione odpady nadają się do rekultywacji składowiskach. Te mniej rozdrobnione trafiają do separatora powietrznego, gdzie oddziela się elementy wysokokaloryczne, służące później do produkcji paliwa (tzw. RDF), mogącego zastąpić węgiel w cementowniach i elektrociepłowniach.

Instalacja do mechanicznego przetwarzania odpadów jest częścią instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania, posiadającej status Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) dla zmieszanych odpadów komunalnych. Instalacja ta została ujęta w Wojewódzkim Planie Gospodarki Odpadami dla województwa śląskiego jako jeden z ważniejszych elementów systemu przetwarzania odpadów dla około 300-tysięcznej stolicy Górnego Śląska. Inwestor przedsięwzięcia - Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej - jest spółką należącą w całości do samorządu Katowic.

Czytaj również: Gospodarka o obiegu zamkniętym ciągle we mgle

W trakcie minionych ośmiu lat w Zakładzie Odzysku i Unieszkodliwiania Odpadów, gdzie trafiają śmieci wytwarzane przez około 300 tys. mieszkańców Katowic, zainwestowano w sumie ponad 120 mln zł, głównie dzięki środkom unijnym oraz preferencyjnym pożyczkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Katowicach. Zbudowano m.in. nową sortownię śmieci, kwaterę składowiska, instalację do stabilizacji odpadów biodegradowalnych i kompostowania odpadów zielonych oraz punkt demontażu odpadów wielkogabarytowych wraz z magazynem.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Sprzedający płaci kupując, 2018-01-05 16:38:17

    O tym, że w polskiej gospodarce odpadami panuje chaos, wiadomo nie od dziś. Za setki milionów powstały spalarnie, które nie mają czego spalać, albo tak jak z Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Olsztynie, gdzie zbudowano nowoczesne instalacje, które produkują „najwyższej jakości paliwo RDF”, kt...órego nikt nie potrzebuje i trzeba płacić za pozbycie się produktu... portalsamorzadowy.pl/fundusze-europejskie/zgok-w-olsztynie-kosztowal-157-mln-dzisiaj-musi-placic-zeby-ktos-kupil-od-niego-paliwo,88178.html  rozwiń