PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice: podrożeją ścieki, opłaty za wodę bez zmian

  • PAP/em    4 stycznia 2016 - 18:04
Katowice: podrożeją ścieki, opłaty za wodę bez zmian
Na konieczność zmiany ceny wpływają koszty amortyzacji i podatku od nieruchomości od nowego wytworzonego majątku (fot. fotolia)

Miejska spółka Katowickie Wodociągi podwyższy od lutego 2016 r. opłatę dla mieszkańców za odprowadzanie ścieków z 8,07 zł na 8,29 zł. Nie zdrożeje woda. Łączna opłata za wodę i ścieki w Katowicach wyniesie 14,11 zł za metr sześc. brutto.
W poniedziałek (4 stycznia) zaproponowane przez Katowickie Wodociągi stawki zaaprobowali katowiccy radni.

Uzasadniając proponowane ceny prezes spółki Andrzej Gut mówił, że utrzymanie stawek za wodę wynika m.in. z niezmiennej ceny jej dostawcy, Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów SA. Hurtowa cena tej należącej do samorządu województwa firmy dla lokalnych spółek wodociągowych wynosi nadal 2,25 zł netto za metr sześc.; stali duzi odbiorcy mają też upusty.

W tym roku cena sprzedaży wody w Katowicach ma nadal wynosić 5,39 zł za metr sześc. netto (5,82 zł brutto). „Liczymy na dalsze ograniczenie strat wody i inne oszczędności; spodziewamy się, że zaproponowana taryfa na poziomie dotychczasowym pozwoli przedsiębiorstwu sprawnie funkcjonować” - wskazał prezes Katowickich Wodociągów.

Wzrasta z 7,47 zł netto na 7,68 zł stawka za odprowadzenie metra sześciennego ścieków. W wartościach brutto to wzrost z 8,07 zł na 8,29 zł. „Zmiana ta nie jest wprost związana z eksploatacją i wzrostem kosztów w przedsiębiorstwie; wynika z zakończonych w Katowicach inwestycjach realizowanych przy pomocy środków unijnych” - zaznaczył Gut.

Wyjaśnił, że na konieczność zmiany ceny wpływają koszty amortyzacji i podatku od nieruchomości od nowego wytworzonego majątku (są one zawarte w czynszu dzierżawnym płaconym przez wodociągową spółkę innej miejskiej firmie - Katowickiej Infrastrukturze Wodociągowo-Kanalizacyjnej). W skali roku łączny koszt związany z tym nowym majątkiem to 3,148 mln zł – tegoroczna podwyżka ma pokryć tę wartość.

Opłaty za przyłączenie do sieci wodociągowej i sieci kanalizacyjnej w przyszłym roku spadną z 195 zł netto na 164,84 zł netto (czyli 178,03 zł brutto). To następstwo decyzji UOKiK porządkujących kwestie prawne w tej materii.

Prezentując zestawienie cen w 23 miastach w regionie Gut wskazał, że pod względem łącznej ceny za wodę i ścieki Katowice są na 14. miejscu - „troszkę poniżej średniej ceny w województwie”. Najwyższą cenę za wodę ma Chełm Śląski, a najtaniej jest w Bielsku-Białej i Częstochowie (ma się to wiązać m.in. z brakiem tradycji eksploatacji górniczej). Pod względem kosztów ścieków najtaniej jest w Bielsku-Białej, Częstochowie i Sosnowcu.

Odpowiadając na pytania radnych prezes Gut zasygnalizował, że ubiegłoroczny zysk spółki powinien wynieść ok. 7 mln zł; jest to jednak wartość z działalności: jeszcze przed utworzeniem czy rozwiązywaniem rezerw związanych np. z trwającymi sprawami sądowymi. Roczny czynsz dzierżawny płacony przez spółkę Katowickiej Infrastrukturze Wodociągowo-Kanalizacyjnej to ok. 49 mln zł; jego głównymi składnikami są amortyzacja i podatek od nieruchomości.

Obok kwestii taryfowych katowiccy radni przyjęli w poniedziałek „Wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych będących w posiadaniu Katowickich Wodociągów na terenie miasta Katowice na lata 2016-2017”. Plan uwzględnia m.in. kontynuację już prowadzonych robót, koordynację robót z innymi miejskimi spółkami oraz środki na wykup nowobudowanych sieci przez prywatnych inwestorów.

Plan robót Katowickich Wodociągów na sieci wodociągowej ma wartość 10,6 mln zł w 2016 r. i 8,8 w 2017 r., a na sieci kanalizacyjnej – odpowiednio 8,3 mln zł i 10,1 mln zł. Łączne nakłady w obu latach mają sięgnąć ok. 37,8 mln zł. Główne źródła finansowania to odpisy amortyzacyjne (ok. 11,6 mln zł rocznie), a także środki własne i pożyczki (m.in. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.