PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice: rekordowa liczba wypożyczeń rowerów miejskich i nowe inwestycje dla rowerzystów

  • KDS    5 lipca 2017 - 15:11
Katowice: rekordowa liczba wypożyczeń rowerów miejskich i nowe inwestycje dla rowerzystów
Już niemal 17 tysięcy osób korzysta z miejskiego systemu wypożyczalni rowerów w Katowicach (fot. UM Katowice)

Już niemal 17 tysięcy osób korzysta z miejskiego systemu wypożyczalni rowerów w Katowicach. Tylko od początku tego sezonu jednoślady wypożyczono tu prawie 55 tysięcy razy. Marcin Krupa, prezydent Katowic zapowiada kolejne udogodnienia dla rowerzystów.
• Katowice uruchomiły system wypożyczalni rowerów miejskich jako pierwsze w Aglomeracji Śląskiej. 

• W 2016 roku rowery City by bike wypożyczono 38 tysięcy razy. Tymczasem tylko w tym sezonie, na początku lipca wypożyczeń jest już prawie 55 tysięcy, a ogólna liczba wypożyczeń przekroczyła 100 tysięcy. 

• W tym roku na rozbudowę infrastruktury rowerowej wydamy ok. 6 mln zł, uruchomiliśmy aż 30 stacji wypożyczalni rowerów, a to nie jest nasze ostatnie słowo - zapewnia prezydent Katowic.  

W stolicy Górnego Śląska padł też dzienny rekord wypożyczeń. Stało się to w czwartek 18 maja, kiedy jednego dnia rower wypożyczono 1333 razy. Każdy rower tego dnia miał średnio ponad 5 wypożyczeń. Rekordzista w tym roku wypożyczył jak dotąd rower 265 razy, czyli średnio ponad 3 razy każdego dnia. Średni czas jednego wypożyczenia City by bike w tym sezonie to 34 minuty i 20 sekund. 

Tomasz Wojtkiewicz, prezes Nextbike Polska, operatora City by bike, nie ukrywa, że taki wzrost popularności rowerów miejskich jest efektem niemal trzykrotnej rozbudowy systemu w tym roku.

Czytaj więcej: Gliwice: 28 marca rusza rower miejski. Miasto uruchomi 10 stacji

– Mieszkańcy mogą to zawdzięczać władzom miasta, które zdecydowały, że zamiast 10, w skład systemu wchodzi 20 stacji, a zamiast 80 rowerów, będzie ich 160. W rozbudowie systemu wzięli również udział prywatni sponsorzy, którzy dodatkowo sfinansowali 84 rowery i 10 stacji, co daje łącznie 244 rowery i 30 stacji City by bike. Katowice są miastem, w którym udział podmiotów prywatnych i innych instytucji w tworzeniu systemu roweru miejskiego jest największy. To świetny przykład dla innych miast – podkreśla Wojtkiewicz.

Urzędnicy przypominają, że w tym roku w stolicy Śląskiego zmodernizowano 40 km ścieżek rowerowych, czyli dwukrotnie więcej niż w roku ubiegłym. Dodatkowo, w latach 2016-2019 na projekt budowy dróg rowerowych "Podstawowa Sieć Infrastruktury Rowerowej w Katowicach" miasto przeznaczy blisko 16 mln. zł. Dzięki tej inwestycji każda dzielnica zostanie połączona drogą rowerową z centrum miasta. Na tym nie koniec.

 

W 2017 roku powstaje około 11 km dróg rowerowych za ok. 6 mln zł. Kwota ta nie uwzględnia infrastruktury budowanej w ramach innych pozycji budżetowych oraz nakładów na odnowienie tras, a także bieżące utrzymanie infrastruktury rowerowej. Te inwestycje są doskonałym uzupełnieniem działającej, z roku na rok rozrastającej się sieci wypożyczalni rowerów miejskich w Katowicach, a ich popularność jest potwierdzeniem, że jest to bardzo dobra strategia.

- Katowice to miasto z każdym rokiem coraz bardziej przyjazne dla rowerzystów. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej. Bardzo się cieszę, że sprawdza się nasza strategia, by rowery pełniły w Katowicach funkcję zarówno rekreacyjną, ale też transportową – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Najpopularniejsze stacje wypożyczeń City by bike:

1. Katowice Rynek – 9496 wypożyczeń

2. Murapol Mariacka – 2705 wypożyczeń

3. Silesia City Center – 2627 wypożyczeń

4. KTBS – Krasińskiego 14 – 2570 wypożyczeń

5. Dolina 3-ch Stawów – 2485 wypożyczeń

Najpopularniejsze trasy:

1. KTBS – Krasińskiego 14 do Katowice Rynek – 925 przejazdów

2. Katowice Rynek do KTBS – Krasińskiego 14 – 881 przejazdów

3. Politechnika Śląska do Katowice Rynek – 619 przejazdów

4. Katowice Rynek do Murapol Mariacka – 557 przejazdów

5. Ul. Powstańców - Biblioteka Śląska do Katowice Rynek – 551
przejazdów

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.