PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice, rowery miejskie: Gdzie będą wypożyczalnie?

  • PAP/AT    11 kwietnia 2016 - 16:53
Katowice, rowery miejskie: Gdzie będą wypożyczalnie?

Władze Katowic chcą, by tworzenie nowych stacji rowerowych współgrało z planami inwestycyjnymi miasta (fot.nextbike.pl)

• Mieszkańcy Katowic wybrali lokalizacje, w których w maju zostaną uruchomione wypożyczalnie rowerów miejskich.
• Najwięcej głosów oddano na Park Kościuszki, teren obok Biblioteki Śląskiej, ul. Mariacką i Plac Sejmu Śląskiego.
Lokalne władze podkreślają, że chcą, by rower w Katowicach pełnił nie tylko funkcję rekreacyjną, ale także transportową.

Na początku maja w Katowicach ma zostać uruchomionych łącznie 10 wypożyczalni. Lokalizacja sześciu z nich była znana już wcześniej. W przypadku pozostałych czterech prezydent Marcin Krupa postanowił zasięgnąć opinii katowiczan. Przedstawiono im osiem potencjalnych lokalizacji.

W sondażu wzięło udział prawie tysiąc osób. W wypełnionych ankietach najczęściej wskazywali na Park Kościuszki, który jest jednym z najpopularniejszych miejsc rekreacji katowiczan. Wypożyczalni rowerów chciała w tym miejscu ponad połowa głosujących. Niewiele mniej ankietowanych wskazało na teren przy Bibliotece Śląskiej na Osiedlu Paderewskiego.

Listę uzupełnia ul. Mariacka, która jest jednym z najpopularniejszych deptaków w mieście oraz Plac Sejmu Śląskiego - przy którym mieści się m.in. gmach Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek. Mniejsze poparcie ankietowanych zyskał teren przy kompleksie sportowym "Słowian", Park Budnioka, Plac Grunwaldzki i Nikiszowiec.

Sześć już wcześniej wybranych lokalizacji wypożyczalni to: Strefa Kultury, Dolina Trzech Stawów, katowicki Rynek oraz trzy stacje na os. Tysiąclecia, które powstaną głosami mieszkańców tej dzielnicy w ramach budżetu obywatelskiego. Utworzenie systemu wypożyczalni rowerów miejskich zostało powierzone Przedsiębiorstwu Komunikacji Miejskiej Katowice.

"Podejmiemy działania, by na początku maja stacje pojawiły się w wytypowanych miejscach. 10 stacji to nie jest nasze ostatnie słowo. W kolejnych latach powstanie ich więcej. Chcemy je tworzyć w miejscach, w których będzie jak największe zapotrzebowanie społeczne" - zapowiedział prezydent Krupa dziękując za udział w sondażu.

Lokalne władze chcą, by tworzenie nowych stacji rowerowych współgrało z planami inwestycyjnymi miasta. W latach 2016-2019 na budowę nowych dróg rowerowych Katowice przeznaczą 15,5 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • alka, 2016-04-15 00:11:05

    od wczoraj mam swój własny, kupiłam w media expercie na promocji i jeździ :) NIesamowite co?