PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice, rowery miejskie: PO i społecznicy mają zastrzeżenia

  • PAP    10 marca 2018 - 11:47
Katowice, rowery miejskie: PO i społecznicy mają zastrzeżenia
Katowice, podobnie jak w poprzednich latach, powierzyły utrzymanie systemu firmie Nextbike Polska. (Fot. Pixabay)

Katowicki samorząd rozwija system roweru miejskiego, inwestuje też w infrastrukturę dróg rowerowych, wydając na to w tym roku ok. 10 mln zł. Katowicka Platforma i rowerowi aktywiści uważają, że miasto robi za mało, a działania dot. rowerów są nieskoordynowane.
  • - Katowice to miasto z każdym rokiem coraz bardziej przyjazne rowerzystom - powiedział Marcin Krupa, prezydent Katowic.
  • PO uważa jednak, że system może działać lepiej, rowery mogą być chętniej używane przez mieszkańców.
  • Z kolei Tomasz Pelc ze stowarzyszenia Rowerowe Katowice potwierdzał, że miasto "zostaje w tyle, jeśli chodzi o liczbę stacji roweru miejskiego".

W ostatnim tygodniu katowicki magistrat rozesłał informację prasową o przygotowaniach do rozpoczęcia nowego sezonu roweru miejskiego - ze zwiększoną wobec ub. roku liczbą stacji wypożyczania z 35 - do niemal 50. Sezon rozpocznie się 1 kwietnia i potrwa dłużej, niż w 2017 r. - do połowy grudnia, kiedy w Katowicach zakończy się szczyt klimatyczny COP24.

- Katowice to miasto z każdym rokiem coraz bardziej przyjazne rowerzystom. Inwestujemy znaczne środki w rozbudowę infrastruktury rowerowej, w zeszłym roku wydaliśmy na ten cel ponad 7 mln zł, a w tym roku będzie to o blisko milion złotych więcej - zapowiedział cytowany w informacji prezydent Katowic Marcin Krupa.

- Sieć wypożyczalni rowerów cały czas rośnie. W tym roku mieszkańcy będą mogli korzystać z blisko 400 rowerów w blisko 50 stacjach. Podjąłem także decyzję, by system funkcjonował do połowy grudnia, by mogli z niego korzystać goście Szczytu Klimatycznego. (…) będzie to też świetna okazja, by popularyzować korzystanie z roweru na przełomie jesieni i zimy - dodał Krupa.

Katowice, podobnie jak w poprzednich latach, powierzyły utrzymanie systemu firmie Nextbike Polska. Całościowy koszt projektu zawierający dzierżawę urządzeń, rowerów oraz serwis wyniesie 1,2 mln zł. System ruszy z początkiem kwietnia, gdy uruchomione zostaną stacje miejskie oraz sponsorskie - łącznie 37 stacji z 300 rowerami.

System zostanie rozbudowany 1 czerwca, gdy zainstalowanych zostanie 11 kolejnych stacji, wybranych głosami mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego, a także jeszcze jedna stacja realizowana w ramach wniosku budżetowego.

PO ma zastrzeżenia

Podczas sobotniego briefingu na katowickim rynku przedstawiciele katowickiej Platformy Obywatelskiej Jarosław Makowski i Łukasz Borkowski akcentowali jednak, że w wielu innych polskich miastach systemy rowerów miejskich ruszyły już od marca, są większe i bardziej przemyślane.

- Katowice są mocno w tyle za innymi miastami, nie tylko największymi - podkreślił Borkowski. Zauważył, że o ile w ub. roku w Katowicach wypożyczono rowery w sumie 100 tys. razy, to np. w Białymstoku - ponad 570 tys., w Lublinie - ponad 560 tys., w Radomiu - ponad 150 tys., a w Toruniu - 160 tys. razy. - System może działać lepiej, rowery mogą być chętniej używane przez mieszkańców - diagnozował.

Jak zaznaczył, znaczna część stacji rowerów miejskich powstała dzięki inicjatywie mieszkańców - poprzez budżet obywatelski; stacje często rozmieszczone są w sposób nieskoordynowany lub zbyt rzadko, by mogły być użyteczne, a sieć nie pokrywa się ze szlakami komunikacyjnymi, co utrudnia wykorzystanie roweru jako codziennego środka transportu, wychodzącego naprzeciw problemom smogu czy braku miejsc do parkowania.

Katowice pozostają w tyle?×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.