PARTNER PORTALU
  • BGK

Katowice rozpoczynają sezon na rower miejski

  • PAP/JS    29 marca 2018 - 19:49
Katowice rozpoczynają sezon na rower miejski
W niedzielę w Katowicach uruchomionych zostanie 40 stacji z ponad 300 rowerami (fot. pixabay.com)

Rusza sezon rowerów miejskich w Katowicach. W stolicy Śląska będzie można docelowo korzystać z blisko 400 rowerów w 52 stacjach.
  • Niezależnie od działań poszczególnych miast regionu, prace nad uruchomieniem systemu roweru metropolitalnego prowadzi działająca od stycznia Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM).
  • Postulowany system tzw. IV generacji ma być zgodny (lub równoległy) z rozwiązaniami, które dotąd wdrożyły lub obecnie wdrażają miasta Metropolii.
  • Władze GZM chcą, aby jednym rowerem można było przemieszczać się na terenie całej Metropolii, także wypożyczając go w jednym mieście i zostawiając w innym.

Samorząd Katowic podał, że  system ruszy w stolicy woj. śląskiego w niedzielę. Sezon rowerowy rozpocznie się w Katowicach szybciej niż w 2017 r., gdy zainaugurowano go w połowie kwietnia. Zakończy się natomiast w połowie grudnia, po przygotowywanym szczycie klimatycznym COP24.

"W ubiegłym sezonie w systemie mieliśmy zarejestrowanych ponad 20 tys. osób, które łącznie ponad 100 tys. razy wypożyczyły rower. To pokazuje, że sprawdza się nasza strategia ukierunkowana na wykorzystywanie jednośladów zarówno w celu rekreacyjnym, jak i transportowym" - ocenił cytowany w informacji magistratu prezydent Katowic Marcin Krupa.

W niedzielę w Katowicach uruchomionych zostanie 40 stacji z ponad 300 rowerami. Rozbudowa systemu nastąpi 1 czerwca - gdy zainstalowanych zostanie 11 kolejnych stacji, które zostały wybrane głosami mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego oraz jedna stacja w ramach wniosku budżetowego. W tym roku łącznie 15 wypożyczalni w Katowicach to tzw. stacje sponsorskie.

Czytaj też: W Częstochowie ruszyła miejska wypożyczalnia rowerów

Jedną z nich zapewniła już w ub. roku Politechnika Śląska. "W trakcie roku akademickiego każdy z rowerów wypożyczany był średnio co najmniej dwa razy dziennie. (...) Korzystanie ze stacji jest bardzo wygodne, a nasi studenci mogą dzięki niej szybko i ekologicznie przemieszczać się po centrum miasta" - ocenił rektor uczelni prof. Arkadiusz Mężyk.

Utworzenie systemu wypożyczalni rowerów miejskich w Katowicach koordynuje tamtejsze Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej. Koszt projektu zawierający dzierżawę urządzeń, rowerów oraz serwis wyniesie 1,2 mln zł. System obsługuje firma Nextbike, która również w ub. latach realizowała ten projekt dla miasta.

Niezależnie od działań poszczególnych miast regionu, prace nad uruchomieniem systemu roweru metropolitalnego prowadzi działająca od stycznia Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia (GZM). Postulowany system tzw. IV generacji ma być zgodny (lub równoległy) z rozwiązaniami, które dotąd wdrożyły lub obecnie wdrażają miasta Metropolii.

Władze GZM chcą, aby jednym rowerem można było przemieszczać się na terenie całej Metropolii, także wypożyczając go w jednym mieście i zostawiając w innym. Choć bowiem obecnie poszczególne istniejące systemy obsługuje jeden operator, w tej chwili jest to niemożliwe.

Przedstawiciele GZM akcentują też, że wdrożenie systemu IV generacji otworzy go m.in. na małe miejscowości, w których będzie można początkowo umieścić np. po kilka rowerów, a które nie mogłyby sobie pozwolić na budowanie własnych systemów. Tzw. IV generacja systemu umożliwia, dzięki rozwiązaniom opartym o geolokalizację, pozostawianie wypożyczonych rowerów lub wypożyczanie ich poza stacjami dokującymi - co wpływa na koszty.

W tegorocznym budżecie GZM na projekt roweru metropolitalnego przewidziano kwotę 6 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.